Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Insanlara bir şeyler hissettirmek mümkün mü? Bu konuda ne durumdayız? Zor bir iş mi? Maliyetli mi? Sağlığa zararları konusunda ne biliyoruz?

Doğum sancısını insanlara hissettiren bir video görmüştüm. Bu şekilde başka hisleri de hissettirmek mümkün mü? Yoksa farklı sebeplerden ötürü bazıları imkansız mı? Mesela beyninin farklı bölümlerinde farklı merkezler yer aldığı için hisden hisse mümkünlüğü değişebilir. Bu teknoloji tam olarak ne durumda?
473 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tamer Er
Tamer Er
23K UP
Psikolog

Öncelikle bahsettiğiniz videonun aslında tam bir kaynağı yok. Yani şahsen ben o videoya pek güvenemedim. Daha çok sanki ilgi toplamak, tıklanmak için hazırlanmış bir video gibi duruyor. Bir erkeğe doğum sancısı vermek bana bugünkü teknolojiye göre pek mantıklı gelmedi. Yani eğer video gerçekse ve gerçekten de bir erkeğe doğum sancısı verilebilecek bir teknoloji varsa diğer hisleri de vermek mümkün olabilir.

Ama yine de söylüyorum, bu video gerçeği yansıtmıyor gibi geliyor. Çünkü böyle bir teknoloji varsa başka hisleri de aktarmak zor olmaz herhalde. Durum böyleyken internette cinsel eğlence ürünleri satan sitelerde yeni bir trend oluşurdu: seks zevki veren makine.

Tüm Reklamları Kapat

Bir dönem "i doser" adında bir olay vardı. Bir takım ses dalgaları vardı. Sakin bir ortamda kulaklığı takıp, uzanıp odaklanınca dalgalar farklı hisleri hissettirebiliyor. Gerçek olmasa bile. Tıpkı rüyada olduğu gibi. Rüyalar da gerçek değil ama rüyada iken bazı hisleri hissedebiliyoruz. Bir nevi beynimiz kandırılıyor. I doser seslerinde de aynı durum söz konusuydu. Sesleri dikkatle dinleyince artık o ses dalgası neyinse o hissi tetikliyor. Örneğin orgazm ses dalgası vardı. Onu dinleyince o zevki verdiği iddia ediliyor. Ya da sarhoşluk hissi veren dalgalar. Tabi bu ne kadar doğru bilinmez. Şahsen ben denemiştim. O kadar sakin bir ortam da buldum ama sesler kulak ağrıtmaktan başka bir işe yaramadı.

Ama buna rağmen bir dönem moda oldu bu sesler. Herkes sesleri indirip denemeye çalışıyordu. Sadece bir umuttu insanları buna iten. Eğer böyle bir teknoloji de olsa muhtemelen "hissettirme makinesi" trend olurdu ve seks ürünleri satan yerlerde kampanyalı olarak çoktan raflarda yerini alırdı.

Dediğim gibi video bana gerçek gelmedi. Daha çok sanki şok ile kasların fazla kasılmasını sağlayarak acı veriyorlar gibi görünüyor.

101 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Kilic Altun
Çinko karbon vatandaş:)

6-7yıl önce keşfetmiştim idoseri ama tam olarak uğraşmamıştım. Şuan birden bire aklıma geldi ve bir haftadır falan deniyorum. Kesinlikle söyleyebilirim ki işe yarıyor. Kullandıkça daha güçlü dozları kullanabiliyor ve etkileri artıyor. Daha önce yoga nidra olsun ,uykuya dalabilme amaçlı zihnimi bedenimi vs. astral vari uygulamalarla uyuşturabiliyordum vb. deneyimlerim vardı meditasyon amaçlı. Biraz ona benziyor ama etkileri çok daha keskin, işlenen doz neyse cidden zihninde bedeninde o reaksiyon gerçekleşiyor. Kalıcı bir etki bırakıyor hatta.

Mesela sexual dozlarda yüksek nabız atışı, kasılmalar,orgazma yakın hissiyatlar vs. Bittikten sonra sanki flörtleşip boşalmadığında ( umarım anlatabildim o hissi )olan testis ağrısı vs. Etkiler kalıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sakinleştirici meditasyon vari dozlarında zihin cidden o ruh haline, o ortama , atmosferin bütünlüğüne, hissiyatına giriyor.

Uyuşturucu dozları hiç deneyimlemedim yeni başladığım ve merak etmediğim için.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca farkli dozlarda cidden farklı hissiyatları yaşıyorsunuz. Mesela yoga uykusunda yaşadığınız deneyim hep aynı başlayıp aynı sonlanıyor. İdoser de ise hepsinin farklı bir girişi bittişi vs. Var (+normal meditasyondan çok daha farklı)

Şuan tek derdim acaba kendime ciddi zararlar mı veriyorum endişesi. Şuan bile acaba şu doz nasıl kafasındayım 200-300 tane farklı olay var. Bağımlılık yapması muhtemel gibi duruyor o sebeple.(hele beynimizde bu tarz bir etki yapabilenler neden böyle bir etkide eklemesin?)Umarım özendirmek gibi olmamıştır. Hakkında kesin olarak hiçbir sey bilmediğimiz bu olayı kesinlikle denemenizi tavsiye ve tasvip etmiyorum. Zararları konusunda üreticiler zararsızdır dese de kesinlikle güvenmiyorum. Hiçbir satıcı malına kötü demez.(elimizde bilim adamlarının çalışmaları yok diye biliyorum. Bilen varsa lüften aydınlatsın)

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close