Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Insanlara bir şeyler hissettirmek mümkün mü? Bu konuda ne durumdayız? Zor bir iş mi? Maliyetli mi? Sağlığa zararları konusunda ne biliyoruz?

Doğum sancısını insanlara hissettiren bir video görmüştüm. Bu şekilde başka hisleri de hissettirmek mümkün mü? Yoksa farklı sebeplerden ötürü bazıları imkansız mı? Mesela beyninin farklı bölümlerinde farklı merkezler yer aldığı için hisden hisse mümkünlüğü değişebilir. Bu teknoloji tam olarak ne durumda?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bahsettiğiniz videonun aslında tam bir kaynağı yok. Yani şahsen ben o videoya pek güvenemedim. Daha çok sanki ilgi toplamak, tıklanmak için hazırlanmış bir video gibi duruyor. Bir erkeğe doğum sancısı vermek bana bugünkü teknolojiye göre pek mantıklı gelmedi. Yani eğer video gerçekse ve gerçekten de bir erkeğe doğum sancısı verilebilecek bir teknoloji varsa diğer hisleri de vermek mümkün olabilir.

Ama yine de söylüyorum, bu video gerçeği yansıtmıyor gibi geliyor. Çünkü böyle bir teknoloji varsa başka hisleri de aktarmak zor olmaz herhalde. Durum böyleyken internette cinsel eğlence ürünleri satan sitelerde yeni bir trend oluşurdu: seks zevki veren makine.

Bir dönem "i doser" adında bir olay vardı. Bir takım ses dalgaları vardı. Sakin bir ortamda kulaklığı takıp, uzanıp odaklanınca dalgalar farklı hisleri hissettirebiliyor. Gerçek olmasa bile. Tıpkı rüyada olduğu gibi. Rüyalar da gerçek değil ama rüyada iken bazı hisleri hissedebiliyoruz. Bir nevi beynimiz kandırılıyor. I doser seslerinde de aynı durum söz konusuydu. Sesleri dikkatle dinleyince artık o ses dalgası neyinse o hissi tetikliyor. Örneğin orgazm ses dalgası vardı. Onu dinleyince o zevki verdiği iddia ediliyor. Ya da sarhoşluk hissi veren dalgalar. Tabi bu ne kadar doğru bilinmez. Şahsen ben denemiştim. O kadar sakin bir ortam da buldum ama sesler kulak ağrıtmaktan başka bir işe yaramadı.

Ama buna rağmen bir dönem moda oldu bu sesler. Herkes sesleri indirip denemeye çalışıyordu. Sadece bir umuttu insanları buna iten. Eğer böyle bir teknoloji de olsa muhtemelen "hissettirme makinesi" trend olurdu ve seks ürünleri satan yerlerde kampanyalı olarak çoktan raflarda yerini alırdı.

Dediğim gibi video bana gerçek gelmedi. Daha çok sanki şok ile kasların fazla kasılmasını sağlayarak acı veriyorlar gibi görünüyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; açıklandıktan hemen sonra ne kadar da bariz olduğu anlaşılan birçok şeyle doludur.”
Frank Herbert