Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Elif Engin
Üye
1

insanlar neden uyurken konuşur veya gezer?

arkadaşım uyurken konuşuyor ve bu ürkütücü bir hal aldı ailesi o uyurken ona sır sorduğunda "söylemem" diyormuş veya herhangi bir eşyanın yerini sorduğunda biliyormuş. Bir keresinde annesine uyurken "arkandaki kim?" demiş. Merak ettiğim şey insanlar neden uyurken gezer veya konuşur?
933 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gül Aydemir
Gül Aydemir
2,778 UP
psikoloji ile ilgileniyorum

Uyurgezerliğin diğer adı 'somnambulizm'dir. Yetişkinlerde uyurgezerlik diğer uyku bozukluklarıyla birlikte farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Genellikle uykuya daldıktan 1-2 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Genelde birkaç dakika sürer, nadiren süresi uzayabilir. Uyurgezerliğin birçok sebebi olabilir. Bazı insanlar genetik olarak yatkındır. Ebeveynlerinde uyurgezerlik olmayan çocuklarda oran %22 iken ebeveynlerin her ikisinde uyurgezerlik varsa bu oran %61e çıkar. Bunun dışında, akşamları alkol almak kişinin uyku evrelerinde dengesizlik yaratabilmekte ve uyurgezerlik riskini artırabilmektedir. Çeşitli stres kaynakları bölünmüş uykuya neden olarak uyurgezerlik eğilimini artırabilir. Uykuda konuşma için en önemli hazırlayıcı faktör genetik özelliklerdir, ancak vardiyalı çalışma, uykusuzluk gibi diğer uyku bozukluklarının varlığı, yetersiz uyku, stres, gerginlik ve sıkıntı, psikiyatrik hastalıklar diğer bilinen hazırlayıcı faktörlerdir. Gece uykunun yeterli uyunmaması sonrası düzeltici uyku, alkol tüketimi, uyku apne sendromu, uykuda hareket hastalıkları, psikiyatrik ilaç kullanımı, ilaç kötüye kullanımı ve zorla uyandırmalar bilinen tetikleyici faktörlerdir.[1]

Kaynaklar

 1. A. T. Y. T. Y. Görüntüle. Uyku Hastalıkları Ve Uykunun Önemi Nedir? – Bu Sayfa Prof. Dr. Derya Karadeniz' E Ait Olup Tüm Bilgiler Kanıta Dayalıdır. İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi, Sorumlu Öğretim Üyesi. (16 Mart 2019). Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2023. Alındığı Yer: uykuhastaliklari | Arşiv Bağlantısı
 2. M. S. Grubu. Memorial Sağlık Grubu. Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Memorial Sağlık Grubu | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close