Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

İnsanlar neden süslenme ihtiyacı hissederler?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (3)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

İnsan psikolojisini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kişi ruhsal halini olumlu yöne çekmek ve özgüvenini düzeltmek amacıyla bu faktörlerden oldukça yararlanmaktadır. Kişi de kendi özgüvenini kazanmak için başkaları tarafından ilgi görmek ister. Bu ilgi kimi zaman bir fiil, hareket, durum, yetenek, hatta ve hatta bir hırsızlık bile olabilir. Bunlardan biri de süslenmekdir işte. Kişi süslenerek etrafındaki kişilerin ilgisini çekmeye çalışır. Kimi zaman bu ilgi çekme yarışı, kıskandırmaya kadar ulaşabilir. Kanıt olarak:

=

İngiltere'de yapılan bir araştırma sonucunda, kadınların, erkeklerden ziyade diğer kadınları etkilemek için süslendiği ortaya çıktı.

ABONE OL Ankete katılan 2 bin kadınların üçte ikisi, hemcinslerinden iltifat almak için güzel görünmeye çalıştıklarını söyledi.

Bir cilt bakımı firmasının yaptırdığı ankete göre, 18-30 yaş arası her on kadından altısının aklında, gece dışarı çıkmak için hazırlanırken giyecek seçtikleri sırada sevgilileri değil, kız arkadaşları oluyor.

Katılımcıların yüzde 48'i yabancı bir kadından iltifat almayı tercih edeceklerini söylerken, yarıdan fazlası hiçbir zaman sırf bir erkeği etkilemek için süslenmediklerini söylerken, yüzde 22'si bir erkeğin düşüncesinin kendileri için pek bir şey ifade etmediğini belirtti.

=

Yani süslenmek özgüven kazanmak etkilemek cezbetmek amacıyla yapılır.

Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, cehaletin topografisidir.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder