Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar neden sakız çiğnemekten hoşlanır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

İnsanlar bir çok nedenden dolayı sakız çiğnemekten hoşlanabilir. Bunlar tadı, kıvamı, rengi gibi nedenlerden olmasının yanı sıra beyinsel işlemlerden dolayı da olabilir. Yapılan araştırmalara göre sakız çiğnemenin veya diğer bir şekilde söylenirse; çene kasının düzenli olarak kasılmasının beyin üzerinde belirli etkilere sebep olduğu görüldü. Bunlardan en öne çıkanı yapılan iş üzerinde "odak arttırması" ve "hafıza" güçlendirmesidir. Bunun nedenlerinden birini kısaca açıklayacak olursak; sakız çiğnerken düzenli olarak sıkılan çene kası, güçlü bir kas olduğu için beyne giden damarlardan daha çok kan pompalamasıyla beraber oksijen seviyesini yükselmesinden kaynaklandığı düşünülmekte. Bununla beraber bu oksijen artışı ile beyin üzerinde ki stres azalması insanların "stresli" anlarında neden daha hızlı sakız çiğnemesinin başlıca nedenleri olarak gözükmekte. Tabi ki bu eylemin tesirleri her insan üzerinde farklılık gösterebilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları, kendi mantıklarıyla varmadıkları sonuçlardan mantık kullanarak kurtaramazsınız.”
Ben Goldacre
Geri Bildirim Gönder