Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar neden ıslık çalıyor?

Islık çalarak birçok kuşun taklidini yapabiliyoruz, peki bu yetenek evrimsel süreçte mi kazanıldı yoksa tamamen tesadüfen mi kazanıldı? Bence bu yetenek insan evrimi için fazlasıyla spesifik ve lüks bir yetenek.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kendi düşüncemi söyleyecek olursam, eskiden bizler sürüler halinde yaşıyorduk. Avlanıyor ve bu avlarla kendimizi besliyorduk. Gerektiğinde savaşıyor, kabilemizi vs. koruyorduk. Bence bu ıslık çalma özelliği evrimsel süreçte bir grubun diğerini çağırması için veya gözcülerin düşmanın geldiğini haber vermesi için kullanılmıştır. Aynı şekilde avların dikkatini çekmek için de olabilir. Islık bu zamana kadar bir haberleşme, uyarı aracı olmuştur. Şuan ise böyle birşeye gerek olmadığı için insanlar ıslığı eğlencesine çalmaktadır. Bazı gelişmemiş toplumlarda ıslığın halen haberleşme ve uyarı amacıyla kullanıldığını rahatlıkta söyleyebiliriz

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Suçlu birini elden kaçırmak, masum birini mahkum etmekten yeğdir.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder