Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

İnsanlar neden hic evrenin işleyişini düşünmüyor ya da merak etmiyor? Bir insan neden fotonları kütleçekimini elektromanyetizmayı vb. Hic dusunmez?

Tamam belki herkes dusunmek zorunda degil diyebilirsiniz ama. O zmn insanın diger canlılardan ne farkı var? Dusunmuyorsa sorgulamıyorsa merak etmiyors

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Varoluşsal sorular, sofistike düşünce ihtiyacı, insan için genellikle belli temel yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması sonrası oluşması açısından herkese ait bir yaklaşım hicbir zaman olmayacak denebilir. Temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olma, çoğu zaman belli bir gelişim aşamasına ulaşamayan bireyler için hedef amaç olarak görülüyor. Bir cok kişi başına düşen gelirin az olduğu ekonomilerde kişiler survive modda, henüz yaşamda kalmaylailgili ihtiyaçlarını önemsedikleri için evrensel değerler, bilim sanat gibi sofistike düşünce katmanlarına uzak kalabilirler. Elbette ki herkes böyle değildir. Aksine bir çok ressam bilim adamı vs zor fakir hayatlar yaşamıştır. Bahsi geçen istatiksel yaklaşım yani genelleme.

Aslında böyle bakınca, yetişkin bir birey kişisel gelişiminde belli bir noktaya ulaşamamış ise, yaşama ihtiyaçlarını en iyi giderme habitatı olarak bakacaktır. Pragmatik biçimde tüketecek üreyecek ve biriktirecektir. Çünkü gelişmeden de yaşamaya devam edebiliyor olma, etrafındaki temel soruları gereksiz kılan bir kısır döngünün zeminini oluşturur. Bu anlamda sorularla bilimle sanatla felsefe ile yakından ilgilenen bireylerin de böyle zamanları illa ki olur. Bir süre geçince eski rutinine döner.

Unutmayalım ki her zaman ÖZ, ODUNdan fazla olacak. Bu, evrimsel olarak yaşamda kalmanın da bir gereği aynı zamanda. Mağara adamı teorisindeki, mağarasında hiçbirşeye karışmayan değil, aksine öldüren, çalan, gasp tecavüz eden bireylerin genlerini aktarabilmesi gibi, gelişiminde fiziksel ihtiyaçlarıyla sınırlanmış popülasyon oranı hem yüksek hem de gerekli bir yandan da. Zaten bu nedenle bir çok kişi, mental olarak ilerlemiş bireylere deli, inek, asosyal, hasta gözüyle bakıp dalga geçmekte. Düşünmek yerine yargılama konforunu tercih etmek, anlamak yerine yargılama veya küçük görme gibi rahatından ödün vermeyeceği yaklaşımları benimser. Birey olarak bu kişilerle değil kendi gelişimimiz ile ilgilenmek daha verimli gibi durmakta .

130 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın