Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

İnsanlar neden gerçeğe değil de gerçek olmasını istedikleri şeylere inanırlar?

Çoğu insan doğru bildiğini veya doğru olmasını istediği bilgilere inanır. Örneğin komplo teorileri, peki bunun sebebi nedir? Geçmişte insan bireyine veya popülasyona ne gibi avantajlar sağlamıştır?

1
186 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Şöyle düşünelim.

Kendimizi olduğumuzdan daha zeki, daha güzel, daha yetenekli, daha zengin, daha mutlu vs vs kabul etmeye eğilimliyizdir. Hatta mantığımızı manipüle ederek kendimize kabullendirecek kadar güçlüyüz bu konuda. Psikolojik bir savunma mekanizması gibi düşünülebilir. Kendimizi önemsemiş olmak, bizi yaşamda tutmaya değer bir pozitif tutum oluşturur. Bu yüzden sosyal onam almak gibi kompleks ihtiyaçlar oluşturmuş durumdayız. Kendimize karşı rasyonel kalmak bizim için mental olarak en zor denge durumu. Kişi önce kendini önemser. İşte bu yüzden olduğumuzu zannettiğimiz kişi ve aslında olduğumuz kişi farklılaşması söz konusudur. Olmak istediğimiz ve dışarıdan olduğumuz zannedilen kişileri görmezden gelirsek, zihnimizde kendimize ait oluşmuş imajın, rasyonel karşılığından farklı oluşu, hayata bakış açımızı ortaya koyan bir durum.

Aslında olana değil, olmasını istediğimize inanmaya çalışıyoruz, önce kendimizde.

Diğer yandan birinci derece yakınlarımıza karşı da rasyonel kalamayız. Bize göre ebeveynimiz olduklarından daha iyi, daha masum, daha değerli-önemli vs vs dirler. Onların hatalarını kusurlarını eksikliklerini görmezden geliriz. Bu yakınları koruma, onların ihtiyaçlarını giderme, sahip çıkma gibi konularda ekstra neden sağlamıştır.

Ve dahi kendi bakış açımıza, varoluş yorumumuza, sevdiğimiz şeylere de rasyonel değiliz. Kendi bakış açımızın en doğru olduğunu düşünerek bununla yetinmeyip savunmaya dahi geçebiliriz. (Kendi düşüncemizin, varoluşun ne kadarından aldığımız bilgiyle inşa edildiğini düşünmeden) Aynı nedenler, sevdiğimiz alanlarda başarımızı da artırır. Sevdiğimiz bilim dalında sıradan insanlardan daha ileri gitmemizi sağlar enzimin reaksiyonun süresini kısaltması gibi. Keşifleri, buluşları hızlandırır öğrenme anlama kavrama üzerinden haz mekanizması ile.

İşte insanın psikolojik olarak yanlı, taraflı, kutuplaşmaya meyilli yapısı nedeniyle GERÇEĞİ OLDUĞU GİBİ DEĞİL, OLMASINI İSTEDİĞİ HALİ ile kabul etmeyi tercih eder. Yorumlar. Anlam yükler. Fizik evrene ait bilgisinin yetersizliğini görmeden, ona anlam yükleyebilecek haddi bulabilmesi için taraflı olması bir gerekliliktir. (Ancak savunabilmek için hiçbir gereklilik söz konusu değildir.) Kişi taraflaştığında, kutuplaştığında (belli bir seviyeye kadar) daha iyi anlama kavrama çabasına girebilir. Ancak bu kısa sürmelidir. DENGE, hem kendi bakış açısına, hem de kendisi dışındaki bakış açılarına karşı rasyonel kalabilme becerisindedir. Bunu başaramayan hiçbir bilinç, yetişkin olamamıştır. Daha çok ergen zihinler - kültürler olarak, içeriğinden haberleri olmayan düşünce yapılarının savunucuları olarak onları afişe ederek yaşamayı tercih ederler, derinleşmeyi gereksiz bulurlar. Bizim kültür yapımızda olduğu gibi.

182 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Mehmet Sadi BİLGİÇ. Türkiye’de Kimlikler Arası Kutuplaşmanın Sosyal Mesafe Üzerinden Ölçümü Ve Toplumsal Güvenliğe Etkisi. (17 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 17 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın