Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

İnsanlar neden dalga geçmeyi sever?

963 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Abdullah Töre
Deneyim sahibi

Dalga geçmek ne ölçüde gerçekleşiyor bu da önemli.Demem o ki küçük şakalaşmalar her şekilde olur ve genelde normal karşılanır.Fakat durum zorbalıksa işler değişir.[1]Kaynaktan da inceleyebilirsin.Şimdi kendi deneyimlerimle anlatayım.Ben lise de hatrısayılır süre boyunca zorbalığa maruz kaldım ve olayları yorumlamak için bolca vaktim oldu.Öncelikle Allah kimseye göstertmesin inanılmaz yıpratıcı bir durum.Gördüğüm kadarıyla bireyselde sohbet edebildiğim insanlar bir araya geldiğinde beni eğlence aracı olarak görüyorlardı.Çünkü ben düzgün bir insandım ve ben düzgün olmaya çalıştıkça zaaflarım zayıf yönlerim açığa çıkıyordu ve her daim benle dalga geçiyorlardı.Defalarca düşündüm hatta kendilerine de sordum ama utanmalarına rağmen devam etti.Bunun kaynaklarından birisi hazmedememe kuşkusuz diğerlerine nazaran dersini çalışan öğretmen tarafından da sayılan biriyimdir.Ama çevremdekiler pek o denli değildi.Bir diğer hususta kibirlerinden kaynaklıydı.Kendilerini her daim üstün görüp tartışma ya i denli yön verirlerdi.Tartışırken bir argüman sunduğumda ve cevap veremediklerinde hep bir ağızdan dalga şamata geçiyorlardı.Zamanla tabi psikolojik etkileri maalesef oldu.Bir diğer gözlemim ise ailesinden şiddet gören çocuklar.Her ne kadar ailemde o denli şiddetle karşılaşmasada tanıdığım bir insan babasından çoğu zaman yaramazlıkta uyarı yerine biraz şiddet görüyordu.Ve birde sonradan kardeşi olunca tümüyle ilgi odağı kesildi.İlgi diğer tarafa kayınca çocukta ister istemez öne çıkmak adına yalpalamalar başladı.Büyüdükçe daha hırçın bir hal aldı ve kendisi şu an ortaokula gidiyor gözümde büyüdü diyebilirim ve akranlarına karşı zorbalık yapabilecek kapasiteye sahip.Çünkü küçüklükten gelen kendini gösterme çabası ve aileden aldığını uygulamaya bağlı gelişen bir duygu ile hareket ediyor.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kaynaklar

  1. epsikologtv. Epsikologtv. (21 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 30 Mart 2023. Alındığı Yer: epsikologtv | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
• Ímpøsíblé •
İnsan psikolojisi okudum

İnsanlar dalga geçmek dışında, insanları insan ağzıyla " çekememezlik" duygusu karşısında kendilerini avutmak amacıyla karşısındaki kişinin tek bir kusuru bile olsa dalga geçer, yoksa da kendi dalga geçecek birşey oluşturur.bu duyguyla kendilerini iyi hissederler, onlar da bu duygunun kendisini sever. ya da dalga geçmesinin sebebi, karşısındaki kişiye karşı beslediği kinden dolayı mutsuz görmek hoşuna gider, bu yüzden dalga geçerek insanları mutsuz görmeyi amaçlar.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mert Ali Ekici
Öğrenci

Aslında bu dalga geçme olayı daha çok ergenlik döneminde artış gösterir. Genetik bir yani da olabilir. Bize benzeyen türler arasındaki maymunlar arasında bile şaklaşmak veya dalga geçme olayı çok doğal olduğunu söyleyebilirim. Tek faktör genetik değil tabiki insanın yaşadığı toplumsal, kültürel ve aile gibi unsurlar da bireyin şaka ve saygı statüsünü etki eder.

Yardımcı olduysam ne mutlu :)

Tüm Reklamları Kapat

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close