Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar neden daha önce fiziksel yada algısal olarak deneyimlemediğimiz şeyleri merak eder,deneyimlemek isteriz? Bizlerdeki bu merak nerden gelir?

Mesela önünüzde daha önce görmediğiniz ilgi çekici veya çok sade bir kitap var, çoğumuz kitabı eller ve birkaç dokunuş ile hangi konulara değindiğini anlamaya çalışır yazarına bakarız. Bu sade bir örneği idi,peki bizlerdeki bu aşırı derecedeki merak ve deneyimleme arzusuna ne sebep oluyor? ( bilimsel araştırması var ise paylaşın lütfen)

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Stephen Covey, hayatı başarılı olma ve dolayısı ile mutlu yaşamanın 7. maddesinde ( 7-Baltayı Bile) kendini yenileme/güncel tutmak için 4 alışkanlığın: ihtiyacın düzenli tatmini-karşılanması ile mümkün olabileceğini söyler.

Bunlar; Fiziksel, Sosyal, Zihinsel ve en önemlisi de Ruhsal tatmindir.

Bu ihtiyaçlarımızdan hangisinde açlık çekersek bilinçli veye bilinçaltı olarak onun tatminine doğru bir istek, arzu duyarız diyebiliriz.

Saygılarımla;

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren'in merkezi olmamamız bir yana, hiçbir özel yaratılışa sahip olmayışımız bizim için bir şoktur. Bir çeşit kilden yola çıkıp, şu anki maymun mertebesine ulaştık. Bu gerçek hoşumuza gitmiyor.”
Douglas Adams
Geri Bildirim Gönder