Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Oguz Oguz
Üye
1

Insanlar neden bazi hayvanlari evcillesdirme ve ya besleme ihtiyaçlari duymuslardir?

Insanlarin evcil hayvan besleme istekleri içgudusel bir merhamet duygusumu yoksa kendini kanitlama, egosunu tatmin etme ve ya üstünlük gösterme gibi bazi duygusal yetersizlikleri bastirma çabasimi?
241 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Göksu
Otodidakt

Hayvanların insanlar tarafından evcilleştirilmesi binlerce yıldır süregelen bir uygulamadır ve insanların bazı hayvanları evcilleştirme veya besleme ihtiyacı hissetmesinin muhtemelen birçok nedeni vardır.

Evcilleştirmenin önemli bir nedeni hayvanları yiyecek, giyecek ve diğer kaynaklar için kullanmaktır. Örneğin, ilk insanlar muhtemelen köpekleri avlanmaya ve korumaya yardımcı olması için evcilleştirmiş ve aynı zamanda kürklerini ısınmak için kullanmışlardır. Benzer şekilde inekler, koyunlar ve keçiler de sütleri, etleri ve yünleri için evcilleştirilmiştir.[1]

Evcilleştirmenin bir başka nedeni de iş ya da ulaşım içindir. Örneğin, atlar binmek ve araba çekmek için evcilleştirilirken, öküzler tarla sürmek için evcilleştirilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı durumlarda insanlar hayvanları arkadaşlık etmek ya da korunmak için evcilleştirmiş olabilir. Örneğin, kediler fare yakalama ve arkadaşlık etme yetenekleri için evcilleştirilirken, köpekler sadakatleri ve insanları ve evlerini koruma yetenekleri için evcilleştirilmiştir.

Bazı insanların merhamet içgüdüsü onları hayvanlara bakmaya ve onları beslemeye yönlendiriyor olabilir, ancak evcilleştirmenin başka nedenleri olması da muhtemeldir. Bazı bireyler hayvan sahipliğini egolarını veya üstünlüklerini ifade etmenin bir yolu olarak kullanabilirken, bu evcilleştirme için evrensel bir motivasyon değildir. Sonuç olarak, insanların hayvanları evcilleştirmesinin nedenleri muhtemelen karmaşık ve çeşitlidir ve bir kültürden veya bireyden diğerine farklılık gösterebilir.

Kaynaklar

 1. National Geographic. Domestication. Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close