Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İnsanlar maymun formunda evrimleştiğine göre, uzaylıları neden insan formuna bezetiyorlar?

Günümüzdeki insanlar maymundan evrimleşti. Peki uzayda ne gibi varlıklar var ki, insan formuna benzetiliyor ? Yada onları evrimleşeceği neler olabilir ?
288 görüntülenme
İnsanlar maymun formunda evrimleştiğine göre, uzaylıları neden insan formuna bezetiyorlar?
İnsanlar maymun formunda evrimleştiğine göre, uzaylıları neden insan formuna bezetiyorlar?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Merhaba,

Öncelikle bir düzeltme ile başlayayım. İnsanlar maymundan değil maymun ile ortak atadan evrimleşti. Bugün insansı maymun (Ape) dediğimiz maymun türleri (goril, şempanze, orangutan, bonobo) bizim kuzenlerimiz.

Bilim-kurgu dünyasında uzaylıların insan formunda tanımlanmasının iki temel sebebi var

Tüm Reklamları Kapat

1) İnsan merkezli bakış açımız. Evrende bilinç düzeyi gelişmiş, teknoloji üretebilecek bir canlı türü varsa ancak bizim gibi insana benzemeli, bir beyni olmalı diye düşünüyoruz. Oysa bırakın insana benzemeyi, dünyadaki hiç bir canlıya bile benzemeyebilirler(eğer varlarsa). Çünkü her gezegenin koşulları farklı olduğuna göre farklı evrimleşmeler olması normal.

2) Bilim-kurgu'yu sinemaya taşıyacaksanız ki taşınıyor, onları genellikle insanlar oynuyor. Eh onları da bir noktaya kadar insandan farklı bir forma taşıyabilirsiniz, daha doğrusu eskiden öyleydi. Şimdi sinema teknolojisi aldı başını gitti.

Evrende ne tür canlılar olabilir sorusu çok geniş bir soru. Zaten canlılığın tanımı bile ucu açık bir konu. Ama bildiğimiz, emin olduğumuz şey, evrende canlı bulursak ya bizler gibi yine karbon temelli, ya da silikon(silisyum) temelli olacak.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close