Sorulara Dön
1
Antropoloji & Arkeoloji

İnsanlar kültürlerine neden bu kadar bağlılar?

Asimile olmak neden bu kadar korkunç bir terim? Zaten internet ve sosyal medyayla ortak bir kültüre sahipken bizler neden gelenekçi tavırlarımızdan kurtulamıyoruz?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Yusuf İğın

bu konu hakkında geçmişte o kadar çok düşündüm ki, sayısız tartışmalara girip çıktım ve kendi bakış açımda bir cevap buldum=eğitimsizlik.

kendi bakış açıma göre kültürü tanımlamam gerekirse, kültür nasıl yaşayacağını bilmeyen aptallar için bir kullanma kılavuzudur desek yanlış olmaz. klasik bir muhafazakarı düşünelim, önce okula git, sonra lise, sonra uni, iş bul direk evlen çocuk yap falan, sürekli geçmişi baz alarak yaşa, yeni bir şey deneme, sıradan ama sıkıcı bir hayatın olsun gibi. hani bir söz vardır ya "biz babadan böyle gördük!" bunun daha ötesine gidememek muhafazakarlık oluyor sanırım. kendi koyduğun sınırlardan çıkamamak, sorgulayamamak, ne kadar yanlış olursa olsun körü körüne uymak...

yani kısaca muhafazakarlık eski ve sıkıcı olana hayran olmayıp, mantıksız ve saçma olanı benimseyip, yeni ve denenmemiş olana muhalif olmaktır. bunu eğitimsizliğe, dar dünya görüşüne, fikirsel olgunluğunun gelişmemiş olmasına bağlıyorum. bu yüzden asimile olmak istemezler çünkü kabuklarının dışı onlara korkunç gelir yada bilinmeye atılan adım. biraz nefret kusmuş gibi oldum burda ama gerçekten muhafazakarlıktan çok çekmişimdir. her hayvanın evrimleştiği gibi kültürlerde sürekli evrimleşir, yeni kurallar ekler, çoğu zaman olumlu şekilde kendini yeniler(her zaman olumlu değil elbette) ve çoğu zaman yanlışlarından biraz daha arınır. insanlar eskisinden daha bilinçli, daha akıllı, imkanları daha fazla ve daha olgun. yani geçmişi özlemek ve istemek çok saçma.

"İngiliz entelektüellerin neredeyse tamamı 'muhafazakar' kavramına hakaret gözüyle bakar çünkü muhafazakar olmak demek yaşlılarla beraber olup gençliğe, otoritenin yanında olup yeniliğe, spontanlığa ve hayata karşı çıkmak anlamına gelir.'" Roger Scruton

140 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kültür, insan topluluklarının tarih boyunca yaşadıkları olayların sonucu olarak oluşmaktadır. Bu yüzden kültür denildiğinde aklımıza sadece bu gün başımıza bela olduğunu söyleyebileceğimiz toplumsal normları düşünmemek, daha genel bir biçimde toplumların genel yaşayışına bakmak gerekmektedir.

Kültür, çok uzun bir süreçte oluşan normlar olduğu için yerlerine başka normlar konulması da uzun sürmektedir. Sosyal medya gibi araçlar ile dünya çapında iletişimin bu kadar artması, hızlanması da toplumların kültürlerinin değişim hızını arttırmaktadır aslında.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın