Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

İnsanlar korona aşılarına neden güvenmiyorlar?

Sosyal medyada ne zaman aşıyla ilgili bir yorum görsem neredeyse hepsi aşılara güvenmiyorlar. Bu kişilerin çoğu da genel olarak aşılara değil sadece korona aşılarına karşı şüpheliler. Sizce neden korona aşısına karşı bu kadar güvensizlik söz konusu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında aşı konusu ilk defa herkesi ilgilendiren bir konu oldu diyebiliriz.

Malum bebrkliğinizde olduğunuz aşılarda ne bir iradeniz ve seçme hakkınız ne de bunlarla ilgili fazla hatıranız var. Devletler zaten zorunlu aşıları uluslararası anlaşmalarla belirliyor ve tüm vatandaşlarına uygulamakla yükümlü.

Mevsimsel grip aşıları, hepatit aşıları risk olan yörelerde ve risk grubundaki kişilere öneriliyor ama zorunluluğu yok.

Mevsimsel grip aşıları ile ilgili de hep bir tereddüt olmuştur zira onlar da gelecek sezonda salgına sebep olabilecek suşlar üzerinden tahmin yürütülerek önceden hazırlanır, bazen de o mevsimin suşunu iyi tutturamadığı için o mevsim salgınlarda etkisiz kalır ve insanlarda aşı etkinliği konusunda tereddüt oluşturur.

Kovid-19 aşısı ile ilgili 2 durum var.

1.'si herkes (çoğunlukla da erişkinler) bunla yüzyüze geldi ve daha önce aşı sektöründe yaşanan problemlerin (patent, ruhsat, aşıların güvenirliliği, soğuk zincir, üretim prosedürleri, teslimat tarihlerinde sık değişiklikler gibi) de ilk defa birinci elden tecrübe ettiler. Şimdi bunları anlayıp tartışma olanağı buldular. Ve tartışma da farklı altyapı ve bilgi / tecrübe seviyelerindeki bireyleri içeriyor.

2. 'si medyanın tek bir merkezden değil birçok merkezden yayıldığı sosyal medya çağı ve post-truth dönemine denk gelmiş olması.

Kitlelerin bilgeliği kuramı felsefeci ve sosyologların üzerine tartıştığı bir olgu. Yani bir kalabalık tarafsız olarak bir seçim yapacak olsa doğruya en yakın kararı veriyor gibi görünüyor. Ama grup içinde çeşitli kanat önderleri oluşmuşsa kitleler de fikirlerini kanaat önderleri çevresinde toplanarak ve yanlı belirtmeye başlıyor.

Kovid-19 ve aşı meselesi de kitleler tarafından böyle değerlendirildi. Yani aşı hakkında olumsuz fikirleri olan kanaat önderleri çevresinde büyük bir çoğunluk toplandı. Bunun çeşitli sebepleri var tabi. Kurumlara güvensizlik gibi.

Konuyla ilgili bir felsefi tartışma linkte de bulabilirsiniz.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Ö. Aygün. Kaos Ve Kitlelerin Bilgeliği. (13 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 14 Mayıs 2021. Alındığı Yer: FluTv | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın