Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Arif
Üye
2

İnsanlar iş ortamında kendisinin yerini alabilecek insanımsı canlılar veya melez bir ırk yaratabilir mi?

151 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sadettin Sarı
Sadettin Sarı
3,790 UP
Öğrenci

Ucu açık bir soruya ben de bireysel olarak yanıt vermek isterim. Biyoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlardaki gelişmeler, bu durum farklı bir boyutta da olsa gerçekleşeceğinin sinyalini veriyor. Yapay organların bile yapılabilecek konuma gelinmesiyle belki de Sophia gibi bir 'parçası' olan 'robot' vücut tümüne kavuşacak ve söylediğin gibi işini alabilecek kapasitede olacak.

Yapılabilirliği bir yana etiksel açıdan uygun olur mu diye sorulmalı belki de. Halihazırda artan bir nüfus artışına sahibiz insan topluluğu olarak. Ve bu aşırı nüfus kendi otonom çalışma sistemiyle hareket ediyor bir bakıma, çeşitli meslekler, çeşitli alanlar, çevreler, prensipler vs. Bu otonomluğa müdahale edildiğinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir, insanlar bulundukları konumdan nereye yer değiştirebilir?

Belki bir süre bir kısım hiç olmadığı rahat hissedecek, ancak bir süre sonra geçimini sağlayabilse bile(ki bu da ilginç bir konu, örneğin evrensel temel gelir uygulanabilir mi?) bunun sosyolojik ve psikolojik sonuçları çok daha belirleyici olabilir. Yaşamını sürdürdüğü o düzen olmadığında ve bu uzun bir süre devam ettiğinde; amaçsızlık, buna benzer monotonluk, veya anksiyete baş gösterebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Günümüzde örneğin, pandemi sürecinde belki bir bakıma hissedildi ama görülen o ki büyük bir kısım bu şartlardan hoşnut olmamaya başladı. (Sabah erken kalkıp işe gitmenin kıymetini bilin gibi demeçler ortaya çıktı.) Ne var ki çoğu için geri dönme imkanı vardı, dönemeyenleri de haberlerde ve etrafımızda gözlemleyebilmek mümkün. Sosyal ve ekonomik açıdan eşit topluma sahip değiliz(sayılı ülkeler haricinde bu durum ayrıca geçerli) ve insanların yerine göz diken çeşitli 'varlıklar' ortaya çıktığında da işlerin çok karıştığını görebilmek mümkün olabilir.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Newyorker. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Haber. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Atlantic. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Pandemics . (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 5. Yazar Yok. Işin Geleceği. (21 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close