Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar etraflarındakileri adlandırırken verdikleri isimleri unuttular mı?

Mesela bir topluluk x meyvesine elma desin sonrasında göç ya da farklı bir etken sonucu bu topluluk dağılsa ve kalanlar bu x meyvesine elma dediklerini unutup ona armut demeye başlasa. Böyle bir olayın yaşandığını varsayabilir miyim?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrimde izolasyon nasıl temel bir değişim faktörü ise, dil için de bu geçerli.

Aynı dilin konuşulduğu bir ülkenin farklı coğrafyalarında bile konuşma, deyiş, hatta kelime farklılıkları oluşur. Coğrafya genişledikçe bu farklar artmaya, dil değişmeye başlar. Çünkü izolasyona maruz kalan kültürlerin kendisi değişmektedir. Dil de bu değişimin sadece bir üyesidir.

Eğer insanlık çok az bir sayıya düşse, ve hepsi anlaşabilmek için tek bir dilde anlaşsa, zamanla popülasyon arttığında yine farklı coğrafyalarda dil farklılaşmaya başlayacaktır. Ve yine uzun bir zaman beklemek mümkün olsaydı, artık birbirlerini anlamayacak noktaya geldiklerini görecektik.

Günümüzde geçen zaman az da olsa, dillerin farklı coğrafyalardaki kullanım farkları, sıradan kabul edilmekte. Kürtçe gibi dağınık coğrafyalarda kullanılan dillerde ise kullanım farkları anlaşmayı olumsuz etkileyecek nitelikte fazlalaşmıştır.

Diğer yandan her dil zamanla, kendi içinde farklılaşmak durumundadır. Değişen sosyo-kültürel yapı, düşünsel değişiklikler vs vs, dili biçimlendirerek değiştirir. Kültür ve gelenek canlı ürünü olduğu için canlı gibi kabul edilebilir. Ve biz istemesek de değişir. Daha çok dilin yozlaşması olarak bildiğimiz şey, aslında kültürel değişimin dildeki yanısmasından ibarettir. Bir çok dilin eski kullanımıyla güncel hali arasındaki fark da dilin kendi içindeki farklılaşma seyrini ortaya koymaktadır.

Sosyal, kültürel yapıdan herkes memnun olsa, ve denilse ki, şu andan itibaren hiç değişim yaşamayalım, aynı kalalım çünkü artık mükemmel bir düzen kültür oluşturduk. Hayır. Değişim mutlaktır.

158 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, arzudan bağımsız mantıktır.”
Aristoteles