Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar etraflarındakileri adlandırırken verdikleri isimleri unuttular mı?

Mesela bir topluluk x meyvesine elma desin sonrasında göç ya da farklı bir etken sonucu bu topluluk dağılsa ve kalanlar bu x meyvesine elma dediklerini unutup ona armut demeye başlasa. Böyle bir olayın yaşandığını varsayabilir miyim?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrimde izolasyon nasıl temel bir değişim faktörü ise, dil için de bu geçerli.

Aynı dilin konuşulduğu bir ülkenin farklı coğrafyalarında bile konuşma, deyiş, hatta kelime farklılıkları oluşur. Coğrafya genişledikçe bu farklar artmaya, dil değişmeye başlar. Çünkü izolasyona maruz kalan kültürlerin kendisi değişmektedir. Dil de bu değişimin sadece bir üyesidir.

Eğer insanlık çok az bir sayıya düşse, ve hepsi anlaşabilmek için tek bir dilde anlaşsa, zamanla popülasyon arttığında yine farklı coğrafyalarda dil farklılaşmaya başlayacaktır. Ve yine uzun bir zaman beklemek mümkün olsaydı, artık birbirlerini anlamayacak noktaya geldiklerini görecektik.

Günümüzde geçen zaman az da olsa, dillerin farklı coğrafyalardaki kullanım farkları, sıradan kabul edilmekte. Kürtçe gibi dağınık coğrafyalarda kullanılan dillerde ise kullanım farkları anlaşmayı olumsuz etkileyecek nitelikte fazlalaşmıştır.

Diğer yandan her dil zamanla, kendi içinde farklılaşmak durumundadır. Değişen sosyo-kültürel yapı, düşünsel değişiklikler vs vs, dili biçimlendirerek değiştirir. Kültür ve gelenek canlı ürünü olduğu için canlı gibi kabul edilebilir. Ve biz istemesek de değişir. Daha çok dilin yozlaşması olarak bildiğimiz şey, aslında kültürel değişimin dildeki yanısmasından ibarettir. Bir çok dilin eski kullanımıyla güncel hali arasındaki fark da dilin kendi içindeki farklılaşma seyrini ortaya koymaktadır.

Sosyal, kültürel yapıdan herkes memnun olsa, ve denilse ki, şu andan itibaren hiç değişim yaşamayalım, aynı kalalım çünkü artık mükemmel bir düzen kültür oluşturduk. Hayır. Değişim mutlaktır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing
Geri Bildirim Gönder