Puan Ver
5
Puan Ver

İnsanlar etrafındaki şeyleri referans alarak kavrıyorsa, kendini nasıl kavrıyor?

Mesela masanın üstünde bir kamera olduğunu kavramak için masayı referans olarak alırız,peki kendimizi kavramak için neyi referans alırız

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Kendini bilmekle kastettiğiniz şey pek açık değil. Bu kişinin kendi zihinsel durumu ve bedenine dair bilgisi anlamına gelebilir. Kişinin kendine dair bilgisiyle ilgili çok geniş bir felsefi ve bilimsel literatür var. Bu literatüre aşina değilim ama ana cevap şu denebilir: En azından kendimize dair bazı gerçeklere dolaysız bir erişime sahibiz. Mesela kendi zihinsel durumlarımızı bilmemiz için, acı çektiğimizi bilmemiz gibi, başka bir şeyden referans almamıza gerek yok. Bunun dışında kendi uzuvlarımızın konumlarını bilmek için de başka bir şeyi referans almamız gerekmiyor. Kişinin kendi zihinsel durumlarının en azından bir bölümüne ve bedenine dair bazı şeylere diğer kişilerin sahip olamadığı ayrıcalıklı bir erişimi var gibi görünüyor. 

Öte yandan dediğiniz şey basitçe kişinin kendinin ayrı bir birey olduğunu bilmesi, yani kendi kendisinin farkında olması anlamına da gelebilir. En azından bunun bilgisine sahip olmak için kendimizi diğer varlıklarla kıyaslamaya ihtiyaç duyduğumuza dair bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum. Ama bu konu hakkında detaylı bilgim yok ne yazık ki.

Favorilerime Ekle
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sıradışı olun. Tuhaflığınız, sizi sihirli yapan şeydir.”
Parker Lewis
Geri Bildirim Gönder