Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar ekrana bakarak bu kadar vakit nasıl geçirebiliyor?

Hiçbir hayvanın uzun süre ekrana bakarak vakit geçirdiğini görmedim. İnsanların bunu sıkılmadan yapmasına olanak sağlayan evrimsel sebepler nedir acaba?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Faruk Özkar

öncelikle şu argumanın hatalı olmasıyla başlayalım. doğada olan bir şeyi ben yapmak zorunda değilim, bir türün yaptığını insanda yapacak yada tam tersi diye bir kural yok. doğada yamyamlıkta var gidip insan mı yiyelim? biz bütün türlerden daha gelişmiş bir beyne sahibiz elbette birçok hayvanın yapamadığını biz yapabiliriz.

kendimden örnek vericem sorduğun soruya. yakın bi zamanda ayağım kırıldı. evden dışarı çok çıkamıyorum, çıktığım zamanda çok uzaklaşamıyorum. evde günümün büyük çoğunluğu pc karşısında geçiyor. dizi, film, oyun sosyal medya falan tabiki evrim agacına girip araştırma yaptığım pdf kitap indirip okuduğumda oluyor. sıkılıyorum elbette bazen zamanın boş geçtiğinide düşünüyorum ama eldeki tek seçenek bu olunca boş durmamamk adına yapıyo insan böyle şeyleri. bende çok doğru bulmuyorum aşırı ekrana bakmayı ve bazı bagımlılıkları.

evrimsel olarak şahsi fikrimi yazıyorum buraya bir yerden alıntı yapmıyorum. alet kullanabilme yeteneğimiz sayesinde. yani ekran basit bir ışık-gölge oyunundan ibaret. alet kullanabilme kabiliyetimiz yüzünden ortaya çıkmış bir icat. daha üst düzey sadece, sanal alemde geçiyor ve akıllı hayvanlar tarafından kullanılabilir. diğer hayvanların bizim kadar üst seviye bir beyne sahip olmadıklarından anlayamazlar. bizim yapabildiklerimizi yapamazlar. türler arası farklılıktan dolayı ben kullanabiliyorum ve bu yüzden icat edildi, diğer hayvanlar bu zekaya sahip olmadıklarından anlamıyorlar.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimsel bilgi hem iyi, hem kötü şeyler yapmanızı mümkün kılar. Ancak bilim, bir kullanma kılavuzu ile gelmemektedir.”
Richard Feynman