Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Sarıca
Furkan Sarıca
1,230 UP
Üye
6

İnsanlar Dua Okurken Neden Esner?

Bugün denk geldiğim ve bayadır kafamı karıştıran bir durum. Mesela başım ağrıyor diyip, ritüel bazı tekrarlı dualar eşliğinde okuyor ve kişi esniyor. Bunun nedeni nedir?
46,023 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barış Kurt
Barış Kurt
66K UP
Akademisyenim

Genellikle stresiniz azaldığında esnersiniz, dua okumak da Tanrı'ya sığınma düşüncesi ile rahatlatacağından dolayı esnemeye sebep olabilir diye düşünüyorum. Düşüncemi test edemedim ve bu nedenle kaynak gösteremiyorum ancak ben de bunu gözlemledim ve yorumum bu şekilde olmuştu.

1,056 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdullah Töre
Deneyim sahibi

Evet bu benimde dikkatimi çekiyor babaannem hatta esneme sayısına göre bende ne denli nazar olduğuna dair akıl yürütüyor.Bu durumu az çok anladıysam bu sessiz sadece nefesimizle ağzımızı kıpırdatarak okuduğumuzda gerceklesiyor.

İkinci öngörüm bunu yapan kişiler böyle bir inanca sahip oldukları için kendilerini ister istemez şartlamış olabilirler.Ama ne kadar doğrudur bilinmez ama bu "nazar" denen olgu tesadüf olmadığını düşündüğüm için bana çok ürkütücü geliyor ve kendimi bir cisme,olaya nazar değdirirken kendimi gözlemlemeye çalışıyorum.Daha yeni yahu sabah yoldan bir motorlu taşıt çok hızlı gidiyor ve aracı çocuk sürüyordu.(Pancar motorları kendisinden korkarım azda olsa her ne kadar faydalı olsa da)dedim ki "yav böyle yel gibi gitmeyi naşıl başarıyorlar buna nasıl cesaret edebiliyorlar "dedim hemen 2 saniye sonra pancar motoru yolda kaldı.Geçen yine bir akrabanın arabası uzuuun senelerdir vardı yola doğru gelirken dedim ki "adama bak helal olsun 20-25 senedir arabayı sağlam korudu "dedim hemen saniyeler içerisinde arabayı arkadan oğulları ittirmeye başladı.Bu tür olaylar çok fazla başıma geldi ve akıl erdiremiyorum maalesef.

Tüm Reklamları Kapat

1,310 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close