Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

İnsanlar dışında seksi zevk veya haz için yaptığını bildiğimiz canlılar var mı? Yani üreme amacı dışında seks yapan bir hayvan grubu biliniyor mu?

Bununla ilgili herhangi bir bilimsel araştırma yapılmış mı? Ya da biz hariç diğer hayvanlar sadece üreme amaçlı mı çiftleşiyor?

1
353 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu konuyu bir süre önce merak edip ben de araştırmıştım. Şu an için ulaşabildiğim kaynakları buraya bırakıyorum okumak isterseniz ama kısaca cevap vermek gerekirse, evet, birçok hayvan (maymunlar, domuzlar, yunuslar) üreme düşüncesi taşımıyor olsa da zevk için çiftleşme girişiminde bulunabiliyor.

İnsanlar ve insan olmayanlar arasında seksin ve zevk alma durumunun tam olarak nasıl farklı işlediğini bilemiyor olmamız bir kenara, hayvanların bu eylemden zevk almıyor ya da sadece zevk için yapmıyor oluşları oldukça pratik olmayan bir düşünce olurdu. Sonuç olarak hayvanlar, üremeleri ve üremek istemeleri için bir motivasyona ihtiyaç duyarlar aksi halde bu eylem oldukça rahatsız edici olurdu. Üremeye dair doğuştan kodlanmış olsalar da bu mekanizmanın çalışması için bir uyarıcıya ihtiyaç var.

Bu sorunun cevabı bizi başka bir soruya yönlendiriyor; zevk almak için bu eylemi gerçekleştirebilen hayvan türleri, tıpkı insanlar gibi cinsel saldırıda da bulunabilir mi? Evet. Yunuslarla ilgili olan örneği yine kaynaklara bıraktım, bir grup yunusun çiftleşmek için aralarına aldıkları bir dişiyi hırpalayıp zorla çiftleştikleri görülmüş. Ayrıca maymunlarda güç gösterisi veya sosyalleşme pekiştirmesi olarak da dişi-erkek veya erkek-erkek şeklinde birçok cinsel eylem görülmüş.

(Kaynaklar İngilizce, umarım yardımı olur)

224 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • A. Rutherford. Can A Dolphin Really Commit Rape?. (17 Mart 2019). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2021. Alındığı Yer: The Atlantic | Arşiv Bağlantısı
  • J. Lawson. Yes, Other Animals Do Have Sex For Fun. (03 Ağustos 2015). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2021. Alındığı Yer: Discover Magazine | Arşiv Bağlantısı
  • -. Animal Sexual Behaviour. (29 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • J. G. Goldman. Do Animals Have Sex For Pleasure?. (13 Haziran 2014). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2021. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın