Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Gülru Z
Üye
3

İnsanlar ''mucize''lere nasıl inanabilmişler?

Tabii ki günümüzdeki gibi düşünemezler ama deneysel olarak imkansız olayları nasıl kabullenebildiklerini anlayamıyorum.
351 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

Soru 'mucize' gibi dini bir konu olduğu için vereceğim yanıt da dini açıdan olacak. Belki bilimsel olarak sosyolojik, psikolojik ve tarihsel açıdan ele alınabilir fakat inançla ilgili benzer konuları ele alan kaynakları okurken gülünç duruma düştüklerini düşünüyorum. Çünkü ele aldıkları insanların düşüncelerini bir torbaya doldurup 'bunlar böyle düşünen insanlar' demek insanın aklına ve doğasına hakarettir.

Geçelim sorunun İslam dini açısından cevabına[1]: Allah evreni ve içindeki canlıları bugün bilimin ele aldığı doğa yasaları çerçevesinde yaratır. Buna yasalara dini terminolojide 'sünnetullah' ya da 'adetullah' denir. Allah evrendeki her şeyi, atomundan galaksilere kadar her bir varlığı bu yasaların dışına çıkmadan yaratmaya devam eder. Ve Kur'an'da bu yasaları değiştirmeyeceğimiz bunun böyle devam edeceği açıkça söylenir. İnsanın görevi bu yasaları araştırıp bilimi ve teknolojiyi bu yönde geliştirmektir. Eğer bu yasalar değişken olsaydı ya da Allah yarattıklarını hiç bir yasa olmadan bir anda sahneye getirseydi bilimde de bilgi de olmazdı. İşte 'mucize' bu yasaların bazı özel durumlarda sadece peygamberler için değiştirilmesi durumudur. Amaç inananların inançlarını tazelemek inanmayanların ise devamlı surette 'şunu yaparsak inanırız, bunu yaparsan inanırız' sözleri karşısında 'bak işte yaptım ama hala inanmıyorsunuz' demek içindir. Evet 'mucize' sadece peygamberlere verilen olağan üstü ve bir kereye mahsus doğa yasalarının dışına çıkma durumudur ve bugün böyle mucizeler yaşanmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Gelelim günümüzde yaşanan bazı olağanüstü olaylara eğer soruda kastedilen bu ise. Bu olaylar çok farklı açılardan ele alınabilinir. Kazalardan, hastalıklardan vs kurtuluş hikayeleri, ruhani deneyimler/yolculuklar, bazı bilim insanlarının, sanatçıların ilhamla rüyayla keşiflerde bulunmaları gibi olaylar. Bu olaylar ne kadar 'mucizevi' diye adlandırılsa adlandırılsın 'mucize' olamaz.

Bunların varlığına ya da nasıl gerçekleştiğine inanmak ise kişinin kendi düşüncesine kalmış bir şey aslına bakarsanız. İnanana neden böyle asılsız şeylere inanıyorsun, inanmayana nasıl olur da inanmazsın demeye kimsenin hakkı yok. Herkes kendi bildiği doğruyu anlatır ve inancın kişisel bir özgürlük olduğu kuralını ihlal etmez.

Bu çağda nasıl olur da insanlar dogmalara, kültlere ya da bilimle alakası olamayan tedavilere falan inanır derseniz. Topluma, sosyal hayata ya da doğaya zarar vermeyen durumlar varsa insanlar kendi inançlarını yaşıyorsa devletler bile buna karışamaz. Fakat bundan haksız kazançlar elde etme ya da toplumu manipüle etme söz konusu ise karşı çıkılmalıdır ve hatta yapanlar kanunlar çerçevesinde cezalandırılmalıdır.

Kaynaklar

 1. TDV İslâm Ansiklopedisi. Mûcize - Tdv İslâm Ansiklopedisi. Alındığı Tarih: 21 Ekim 2022. Alındığı Yer: TDV İslâm Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close