Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanın saçı ve cinsel bölgesindeki kıllar evrimsel süreçte neden yok olmadı?

İnsanın saçları ve cinsel bölgesindeki kılları neden diğer bölgelerdeki kıllar gibi zayıflamadı? Saçlarımız bize evrimsel olarak ne gibi avantajlar sağladı?

3
558 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

çağrı nın bi videoda söylediğini hatirliyorum

kılların amacı vucut sıcaklığını dengelemek desem yanlis olmaz galiba

maymunlarda kıl olmasının nedeni vucut sicakligini dengede tutmak

Kafamızda saç olmasının nedeni aslinda biraz dusununce hemen akla geliyor

çünkü beyin var içerde. beynin sıcaklığını korumak saçın görevi diyebiliriz galiba .

cinsel organ icin de aynisi denebilir.

sonucta yasamaktaki amacimiz uremek.

özet:üremek ve düşünebilme yeteneğimiz çok önemli

858 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Genital çevresi kıl köklerinin salgılanan hormonları tutup dengeli bir şekilde geri kana bıraktıklarını okumuştum. Bunun gibi konularda da tahminlere gerek yok, çünkü yazılmış binlerce makale var. ted-ed vidyolarında da birkaç tane ilgili klip mevcut.

383 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

bu sıcaklık konusu da doğru ama insanın kendini kılları ve tüylerine ihtiyaç duymadan ısıtabilen bi canlı olduğunu biliyoruz emin değilim ama bunun da kılların yok olmasına katkısı olmuş olabilir soruya gelince kılların çıktıkları bölgelere dikkat edecek olursanız saçlar hariç çoğunluğu sürtünmenin çok olduğu bölgeler bacak arası koltuk altı bunların en iyi örneğidir örneğin koltuk altında kıl olmasaydı deri durmadan deriye sürtünür ve tahriş olurdu ama sürtünen yapılar kıl olduğunda tahriş söz konusu olmaz saça gelince bunda da emin değilim ama beyni darbelere karşı koruyan ve en önemlisi insan hayatı boyunca tepesinden bakan güneşten korunma olabilir

399 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yapmadığınız atışların yüzde yüzünü ıskalarsınız.”
Wayne Gretzky