Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın saçı ve cinsel bölgesindeki kıllar evrimsel süreçte neden yok olmadı?

İnsanın saçları ve cinsel bölgesindeki kılları neden diğer bölgelerdeki kıllar gibi zayıflamadı? Saçlarımız bize evrimsel olarak ne gibi avantajlar sağladı?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
3 Cevap

çağrı nın bi videoda söylediğini hatirliyorum

kılların amacı vucut sıcaklığını dengelemek desem yanlis olmaz galiba

maymunlarda kıl olmasının nedeni vucut sicakligini dengede tutmak

Kafamızda saç olmasının nedeni aslinda biraz dusununce hemen akla geliyor

çünkü beyin var içerde. beynin sıcaklığını korumak saçın görevi diyebiliriz galiba .

cinsel organ icin de aynisi denebilir.

sonucta yasamaktaki amacimiz uremek.

özet:üremek ve düşünebilme yeteneğimiz çok önemli

Teşekkür
1

Genital çevresi kıl köklerinin salgılanan hormonları tutup dengeli bir şekilde geri kana bıraktıklarını okumuştum. Bunun gibi konularda da tahminlere gerek yok, çünkü yazılmış binlerce makale var. ted-ed vidyolarında da birkaç tane ilgili klip mevcut.

Teşekkür
0

bu sıcaklık konusu da doğru ama insanın kendini kılları ve tüylerine ihtiyaç duymadan ısıtabilen bi canlı olduğunu biliyoruz emin değilim ama bunun da kılların yok olmasına katkısı olmuş olabilir soruya gelince kılların çıktıkları bölgelere dikkat edecek olursanız saçlar hariç çoğunluğu sürtünmenin çok olduğu bölgeler bacak arası koltuk altı bunların en iyi örneğidir örneğin koltuk altında kıl olmasaydı deri durmadan deriye sürtünür ve tahriş olurdu ama sürtünen yapılar kıl olduğunda tahriş söz konusu olmaz saça gelince bunda da emin değilim ama beyni darbelere karşı koruyan ve en önemlisi insan hayatı boyunca tepesinden bakan güneşten korunma olabilir

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan ruhu, görünmez bir güç tarafından itilmektedir ve her zaman şunu soracaktır: Onun ötesinde ne var?”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder