Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Insanın günlük hayatta dikkat etmeden yaptığı çizimlerin bı anlamı var mıdır?

Örneğin spiraller çizmekle farklı yönlere bakan oklar çizmek farklı şeyleri mi temsil ederler?
451 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Kemal
Mustafa Kemal
4,640 UP
Araştırmacı

Evet, vardır. Karalamalarımız, kişiliğimiz hakkında farkında olduğumuzdan çok daha fazla şey açığa çıkarabilir. Aslına bakarsanız karalamalarımız da tıpkı rüyalar gibi, pek çok farklı anlama yorulabiliriler. Örneğin çarpraz çizgiler bizim endişeli olduğumuza işaret ederken, sivri şekiller hırslı ve rekabetçi bir yapıya sahip olduğumuzu bize gösterebilir. Daireler ve yuvarlaklar ise "karalamacı"nın arkadaş canlısı ve nazik olduğunu bize anlatabilir.

Bu konu hakkında daha fazla araştırmak istersen "Can doodles reveal our subconscious?" terimini internette aratarak pek çok bilgiye ulaşabilirsin.[1]

Tüm Reklamları Kapat

122 görüntülenme

Kaynaklar

 1. R. Knight. Doodles May Reveal Our Subconscious Thoughts, Says Graphologist. (10 Ağustos 2018). Alındığı Yer: The Independent | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
Fikir sahibi

Bilinç altı muhteşem birşey. Elbette ki bunun da karaya vurduğu yerler var. Dinlediğiniz müzik olabilir , hatta elinizdeki kalemin renginin neden mavi olduğuna kadar. Seçimleriniz. Sizin hakkında oldukça şey söyler. Örneğin mavi güveni temsil ederken sarı gençlik veya iyimserliği temsil eder.

Çözümlerimiz çoğu zaman pek bir anlam ifade etmez rastgele karalıyorsanız. Ama rastgele karalamak da konudan uzaklaşmamak için yapılıyor olabilir. Ya da yeni birşey fark etmek için bilinç altı bilinçten daha hızlı çalışır ve gördüğünüz ama anlamadığınız Sanki oradan birşey geçti demenize neden olan şeydir. Bazen bunlar kıyıya vurur ve karaladığınız şeyden bir fikir çıkartabilirsiniz. [2]Tabi aksi durumda mevcut Örneğin ben çoğunlukla piramit çizerim ve bunun kast sistemi ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Ya da sadece tarihten hoşlanıyordum. Eğer silmediysem buna benzer soruları profilimde görebilirsiniz. Kaynak olarak ise bir kitap gösteriyorum ve önerimdir. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. David Eagleman. Incognito - Beynin Gizli Hayati.
 2. Sibel Caglar. Sıkılınca Neden Karalarız. Alındığı Tarih: 17 Nisan 2022. Alındığı Yer: matematiksel.org | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close