Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın çenesinin küçülmesi hangi dönemlere denk gelmiştir? Ateşi bulduğumuz zaman aralığı olabilir mi?

1
Carl Sagan 0
1 Cevap

Evet, çenenin küçülme sebebi ateştir diyebiliriz.  1.8 milyon yıl önce Homo ergaster sonrasında çenede küçülme başlıyor ve ateş sayesinde yumuşak besinler ile beslenmeye başlıyoruz. Fakat tek sebebi bu değildir, bir çok nedenden dolayı dişlerde değişimler ve dolayısıyla çenede küçülme olmuştur. Örneğin iki ayak üzerinde yürüme, ellerin serbest kullanımı, alet üretimi ile köpek dişinin(canine) küçülmesi arasında doğrudan bir ilişki vardır çünkü bunların sonucunda köpek dişini artık bir alet ya da silah olarak kullanmayı bırakmışlardır. Bu konulara ilgiliyseniz size Metin Özbek'in Dişlerle Tarihöncesine Yolculuk kitabını önerebilirim.

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İklim değişiminin politik boyutları olduğu söyleniyor. Bu tuhaf, çünkü insanların E=mc2 veya bilimin diğer temel gerçekleri konusunda taraflar tuttuğunu hiç görmüyoruz?”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder