Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanda küçük dil ve ona bağlı kusma refleksi nasıl evrimleşmiştir?

Küçük dilimize dokunulunca kusmanın atalarımız için zehirlenme olaylarında avantaj sağlayabileceğini düşünüyorum ama elini kullanamayan daha doğrusu elleri olmayan memeli hayvanlarda nasıl bir avantaj saglar?

1
Emirhan S 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Aslında o refleks elimizle dokunmamıza bağlı değildir. Yanlış yoldan giden parçaları çıkartmak içindir. İstenmeyen bir şeyi yutulursa da aynı refleks devreye girerek öğürme ve kusmaya sebep olacaktır. Yani yabancı cisimlerin kaçmasını önlemeye yöneliktir.Bu refleksi tüy yutmuş kedilerde de sık sık görürürüz.

Gag refleksi (kusma refleksi) yabancı veya zararlı materyalin farinks, larinks ya da trakeye girmesini önleyen, normal yutkunma sırasında gerçekleşmeyen koruyucu bir reflekstir(1).

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Gag refleksi 2. paragrafın orjinal metni.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceği tahmin etmenin en kolay yolu, onu icat etmektir.”
Alan Kay
Geri Bildirim Gönder