Puan Ver
0
Puan Ver

İnsan yapımı bir uydudan gelen sinyalin, ne kadar uzaklıktan geldiğini ölçebilir miyiz?

Örneğin dünyanın atmosferine sabitlenmiş bir uydudan gelen sinyal ile dünyanın atmosferinden daha yakın veya daha uzak bir yerden gelen bir uydunun sinyalinin ne kadar uzaklıktan geldiğini ölçebilir miyiz? Eğer ölçebilirsek bunu yapmamızı sağlayan aletler, makineler nelerdir ve bu iş nasıl yapılır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Eğer kaynağın gücünü biliyorsan sinyaldeki zayıflama oranına bakıp yerine tespit edebilirsin. Bunun için dalga boyu frekans ilişkisini formülde koyup hesaplaman ya da hesaplayıcı bulman gerek. Eğer bu mümkün değilse birbirlerine göre konumlarını bildiğin bir anten dizisi kullanarak vericinin koordinatlarını hesaplamak mümkün. Verici den çıkan sinyaller, alıcı antenlerin pozisyonuna göre değişik alıcı antenlere değişik zamanlarda varır, bu alınan sinyallerdeki faz farklarını ve alıcı antenlerinin bildiğin pozisyonlarını kullanarak vericinin yeri (ve dolayısı ile uzaklığı) tespit edilebiliyor. Askeri uygulamalarda ESM (pasif radar, sadece dinliyor) adıyla anılan alet bunu yapıyor. İlgileniyorsan "Electronic Support Measures" diye arat internetten. Sanırsam teorik olarak vericinin koordinatlarını hesaplamak için 7 anten yeterli oluyor, ama pratikte hasas ölçüm için daha fazla anten kullanılmakta.

Eğer uzaklığını bulmak istediğin vericiyi kontrol edebiliyorsan ve alıcın bu vericiden gönderilecek sinyale bir şekilde senkronize ise o zmn bir anten kullanarak uzaklık tespit edebilirsin. Vericin bir sinyal palsi atar; alıcın zaman tutmaya başlar (alıcın vericinle senkronize olduğundan; alıcın, vericinin ne zaman sinyal attığını bilmektedir) ve atılan sinyali aldığında zamanı durdurur. Sinyalin sana ulaşma süresini ve elektromanyetik dalganın hızını kullanarak vericinin sana uzaklığını kolayca hesaplarsın.(uzaklık = hız x zaman) Sadece uzaklık değil koordinat da hesaplamak istiyorsan; bu şekilde 3 tane değişik antenden uzaklık ölçümü almalısın. Bir antenden aldığın ölçüm uzayda, antenine ölçüm miktarı kadar uzaklıklardaki bir çözüm kümesi verir, yani bir çember verir. Sen üç anten kullanıp üç değişik çember bulursun. Sonra bu çemberleri analatik olarak kesişimlerini hesaplayıp vericinin koordinatlarını hesaplarsın. GPS de bu mantık kullanılmaktadır.

Onun dışında uydunun üzerinde yansıtıcı bir yüzey varsa tam dik açıkyla bir atım (kızılötesi ışın olabilir) yollayıp gidip gelme süresini de hesaplayabilirsin, zamanında aya olan uzaklığı kusursuz ölçmek için bu teknik kullanılmıştı. Eğer sorun da uzaydaki gezegen ve yıldızların uzaklığını nasıl ölçtüğümüzü öğrenme isteği de yatıyorsa bıraktığım kaynakdan ulaşabilirsin. 

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. kozmik anafor Kozmik mesafe merdiveni
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“'Yasalar ıvır zıvırla uğraşmaz.' vecizesi bilim için geçerli değildir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder