Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan -
Furkan -
3,571 UP
Üye
1

Insan ve insan ile ilgili her şey bilimsel midir?

Binlerce yıldır insanlık var, ve bu binlerce yıldır birçok insan yemek yedi, su içti, uyudu ve aşık oldu ve birçok şey. Insanı ve insan ile ilgili her şeyi kimya biyoloji ve kısacası bilim ile açıklayabilir miyiz? Her şey kimyasal mıdır?
347 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lu Ca
Lu Ca
31K UP
Konuyla ilgili

Bilim, inançlarımızı ve kendi perspektifimizi konunun dışında bırakarak, yaşamla ilgili ne olup bittiğini anlayabilmek için olabilecek en objektif ve gerçekçi açıklamayı bulmanın bildiğimiz en iyi yöntemidir. Anlamak isteyen biz olduğumuz için bu yöntemin başarısı bilgi birikimimiz, bu birikimi ne kadar verimli kullanabildiğimiz yani en gerçekçi açıklamayı bulma yöntemimizin objektiflikle ilgili kat ettiği yol ve teknolojimizle doğru orantılıdır. Bu doğru orantı yüzünden açıklama kısmındaki "Her şeyi bilimle açıklayabilir miyiz?" sorunuzun cevabı her şey her an açıklanamadığı için hayır, ancak bu bir zaman meselesi olduğu için cevap evet. 160 yıl öncesine kadar canlıların varoluşuna yönelik bir açıklamamız yoktu, artık gerçek bir açıklamamız var. Bu açıklamaların her belirsizliği çözememesi çözülebilen kısımların gerçekliğini ve çözülemeyen kısımların zamanla ilgili olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Kısacası eğer bir açıklama yoksa henüz bilim bunu keşfedemediği içindir yani evet her şey bilimseldir. Zaten neden olmasın. Bilim illa her şey bilimsel olsun diye yok, bu kendiliğinden oluyor zaten. Dolayısıyla olabilecek en doğru şekilde anlamayı sağlayacak yöntemi bulma çabası olduğu için eğer bilim dışında başka bir yöntem bulunacaksa da buna yine ancak bilimin yöntemiyle ulaşılacaktır çünkü "Yanlışım" diyebilen ve yalan söyleyemeyen tek şey.

Her şeyin bilimle açıklanabilecek olmasının hayatı basitleştirdiğine ya da sığ bir kalıba sokmaya çalışmak olduğuna yönelik inancın çoğunlukta olması, her şeyin bilimsel olduğu, bu yöntemin hiçbir şeyi yüceltmediği gibi basitleştirmediği yani sadece gerçeğin peşinde koştuğu gerçeğini gölgelese de her şeyin bilimle açıklanabilecek olmasıyla ilgili bir sorun yok.

(Bu soruyu her şeyin bilimle açıklanabilir oluşunu bir sorun olarak gördüğünüz için sorduğunuzu ima etmiyorum; sadece genel kanının bu yönde oluşunun bu sorunun temelini oluşturabileceğini ve genelde de oluşturduğunu belirtmeye çalışıyorum.)

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close