Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

İnsan varlığına inanmadığı bir şeyi arzulayabilir mi/bekleyebilir mi?

Yani mesela aşka inanmayan bir insan günün birinde aşkın onu bulmasını bekler mi
436 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

İnanmak, belirli bir tanımı olsa da değişken ve bazı durumlarda gerçeklerle sorunlu bir ilişkisi olan bir olgu. Ben buraya yazarken, "Evrim Ağacı diye bir sitenin varolmadığına inanıyorum" desem ne dersiniz? Saçmaladığımı düşünürsünüz. İnanmak, bir çok durumda, saçmalık olarak adlandırılabilecek iddialara zemin sağlayan bir duygu. Dünyanın düz olduğuna inananlar var. Tıbbi buluşların, ilaçların hiç bir işe yaramadığına inananlar var. Evrime inanmayanlar var. Ve daha sayısız örnek.

Aşk, bizim bir duygu durumuna verdiğimiz bir isim. Herkes buna başka bir isim verebilir. Temel olarak aşkı, kendi geninle birleştirmeyi uygun gördüğün geni gördüğünde duyduğun mutluluk ve coşku hâli olarak tanımlarsak, milyarlarca insan bu duygunun ve coşku hâlinin var olduğuna inanıyorsa, bunu hissettiklerini biliyorlarsa, bu hissin başkalarının hissettiği ile benzer olduğunu da biliyorlarsa ve o hissin aşk olduğunu düşünüyorlarsa "böyle bir şey yoktur" demek ciddiye alınacak bir iddia olmuyor. Aşk var. Bir kişinin, o duyguyu hissetmemiş olması başka bir şey, "milyarlarca insan böyle bir şey hissetmemiştir, herkes yalan söylüyor" demek başka bir şey. Aşk var. O kişi inansa da inanmasa da var.

Tüm Reklamları Kapat

Ha o kişinin, aşkın varlığına inanması için hissetmesi gerekiyorsa da bu, o kişiye özel bir şey ki bence bir çelişki. Hissettiğinde zaten aşkın varlığından emin olursun, inanmana gerek kalmaz. Ama aşka inanmayan birinin aşkı beklemesi de ayrı bir çelişki, kendi içinde mantıksız. Aşkı bekleyen ya da arzulayan biri zaten onun varlığına inanıyor hatta onun varlığını biliyor demektir. Sadece kendisi o aşkı hissedebilir mi ona emin olmayabilir. Bu da o kişinin özeli. Aşkın varlığı/yokluğu ile ilgili bir durum değil.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
İrem Kaplan
İrem Kaplan
21K UP
Kişisel deneyimlerim ve bakış açım

Belki şey olabilir öyle bi duygu varsa beni bulsun :)

Bu çok büyük çelişki aslında yok derken beklemek. Ben o yüzden şunu düşündüm, bence bunu yaşayan biri varsa demek ki kesin olarak inanmıyor değil. Demek ki içinde kesinlik verememiş, var yok diye ve var olmasına dair az da olsa bir inanç kırıntısı var ki umudu da var, beklentiye girmiş ama yok demek için de elinde doneleri olması o umudu en aza indirmiş ama işte hala beklemeden vazgeçemiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Umut fakirin ekmeğidir :))

5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
İsmail Aziz Bozkurt
İnsan Bilimcisi

İnanılmayan birşey istenilmez ve istenilemez istenmesi bir çelişki ve saçmalıktır o yüzden böyle birşey mümkün değildir kişi sadece şuanlık var olmayan birşeyin gelecekte var olunca kedisinde isteyebilir

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close