Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Insan saçı neden devamlı uzar ve yakın akrabalarımız maymularda neden böyle degildir? Baş kılları devamlı uzayan baska canlı varmıdır?

Zor sorular başlangıç ilk sorum umarım fazla yanlış yapmam

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kadınlar ve erkekler genelleme yapmak gerekirse saçlarını düzeltmeye, şekillendirmeye vs. meyilliler. Hatta şöyle bir benzetme yapmak yanlış olmaz kadınların saçlarını tavus kuşlarının teleğine aslanın yelesini erkeğin sakallarına benzetebilirsin şekil olarak benzemeselerde amaç olarak aynılar. Aslanın yelesi sürekli uzamıyor diyebilirsin burda işin içine cinsel seçilim giriyor. Doğal seçilim ile karıştırma keller ya da kısa saçlılar elbette elenmiyor ama gösteriş açısından önemli bir faktör. Ama evrimin hatalarından birini vurgulamak istiyorum, mesela irlanda geyiklerinin erkekleri nesilden nesile dişiler daha uzun boynuz seçiyor diye sürekli uzamış ve artık geyiklerin boynuzları çok ağırlaşmış ve taşıyamaz hale gelmişler bu saç için geçerli değil ama doğadaki en ilişkili örneği

Soyu tükenmiş olan İrlanda geyiği'nin (Megaloceros giganteus) görkemli boynuzları 2.7 metre uzunluğa ve 40 kg ağırlığa sahipti.
Soyu tükenmiş olan İrlanda geyiği'nin (Megaloceros giganteus) görkemli boynuzları 2.7 metre uzunluğa ve 40 kg ağırlığa sahipti.
Wikipedia
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeni bir fikirle genişleyen bir zihin asla eski boyutlarına geri dönmez.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder