Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aslan Aslan
Aslan Aslan
23K UP
Üye
5

İnsan Olmazsa Dünyanın Sahibi Hangi Canlı Olur?

İnsanlık olmasaydı bu durum da sizce hangi tür diğerlerini geçerek Dünya'nın yeni hakimi olurdu?
695 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

İnsanlık varolmasaydı Dünya'ya hiç bir tür hâkim olamazdı çünkü biz insanlar da Dünya'ya hâkim değiliz zaten. Öyle sanıyoruz ama değiliz. Ve bu bayağı felsefi, derin ve ağır bir yanılgı.

Dünya'da milyonlarca tür canlı var. Ve konu ile ilgili ilk tespit olarak hâkimiyet dediğimiz şeyi kontrol etme, yönetme olarak kabul ediyorsak bizim neredeyse kendi varlığımız dahil hiç bir şeyi kontrol edebildiğimiz yok. Tek bir doğal afet yeryüzündeki tüm insan varlığını kolayca silebilir. Bu o kadar kolay olur ki insanın ne kadar zayıf bir tür olduğuna inanamayız. Ama örneğin yer yüzündeki karıncaları yok etmek gerçekten çok zordur. Söz gelimi Dünya'ya çarpacak bir göktaşı tüm insanlığı yok edebilir ama karıncaları pek az etkiler.

Hadi Dünya dışından gelecek tehditleri sıradışı ya da pek nadiren meydana gelen olaylar olarak analım, her yıl defalarca kez meydana gelen fırtınaları, depremleri, selleri vs. düşünelim. Her biri çok sayıda insanı öldürüyor, sayısız insanı evsiz ve aciz bırakıyor. Yakın dönemde yaşadığımız Covid salgını, Avustralya'daki engellenemeyen ve neredeyse kıtanın tamamını tehdit eden yangın, birçok bölgede sürekli yaşanan kuraklık gibi olayları ve durumları düşünürsek insanın Dünya'ya ve kendi varlığına dair hâkimiyetinden bahsetmek artık biraz ironi oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Doğal olayları da bir kenara bırakalım. İnsan, kendi kendine yarattığı tehdidi bile savuşturabilmiş değil. Savaşlar, gerek yöresel gerek küresel yasa dışı faaliyetler, cinayetler, işgaller, soykırımlar... Küresel kirlenme ve ısınma, açlık, su ve enerji israfı... İnsanın en büyük düşmanı ve tehdidi kendisi zaten. Bugün hâlen Dünya'da savaşlar var. 21. yüzyılda, 10 bin yıllık sanat, 2500 yıllık felsefe, 500 yıllık bilim tarihine sahip bir medeniyetiz ama henüz Dünya'nın kaynaklarını, toprağını, suyunu, enerjisini, güzelliğini, yani aslında bir anlamda Dünya'nın insana sunduğu olanakları bile henüz hakkaniyetle paylaşabilmiş değiliz. Ben bu tabloda bir hâkimiyet göremiyorum.

Ve en kötüsü, söz konusu hâkimiyetsizlik için yetersizlik tespiti gayet masum bir durum. Yani henüz, Dünya'ya hâkim olacak kadar gelişmiş değiliz desek burada bir sorun yok. Sorun akılsızlıkta. Dünya'daki insan varlığını yok edebilecek seviyede silah üretiyoruz ve bu silahların ateşleme düğmesinin kimin elinde olduğu şüpheli. Yani yetersiziz ama yetersiz olmadığımız kısım da kontrolsüz. Bir şeylere hâkim olalım derken kendimizi yok etmemiz bile gayet mümkün. Yani aslında Dünya'ya hâkim olalım, güçlü bir medeniyet olalım, mutlu huzurlu güven dolu bir Dünya inşa edelim derken tam tersini yapıyoruz. Beceremiyoruz. Etkili bir türüz, bu doğru. Ama etkimiz, kontrolümüz altında değil.

Yapmaya çalıştığım bu gayet kısa ve kaba bir özet ve fikir muhakemesi ile bile ben, hali hazırda Dünya'ya hâkim bir insanoğlu göremiyorum.

Bence insanoğlu hayli yetersiz ve hatta akılsız bir tür. Ki evrimsel gelişmişliğini, akıl ve düşünme üzerinden tanımlayan bir tür olmasına rağmen. O nedenle bu türün bir bireyi olarak hiç de kendimi Dünya'ya hâkim hissetmiyorum. Bir gün ben ve türüm bu Dünya'dan geçip gideceğiz. Bir ara Dünya'ya gelmiş ve sonra yok olmuş milyonlarca türden biri olacağız. Ama Dünya yerinde duruyor olacak. Geçmişe baktığımda da gördüğüm gibi. Onun için, bir ara buraları ziyaret etmiş sayısız turistten biriyiz. Bir önemimiz yok.

Tüm Reklamları Kapat

Bu gerçeği ve acziyeti değiştirmek istiyor isek yapmamız gereken ilk şey bunu kabul ve itiraf etmek bence. Bunu başarır isek önce kendimize sonra da Dünya'ya hâkim olma yolunda "ilk" adımı atmış oluruz. Ama bence buna bile hazır değiliz.

Umarım bir pencere açabilmişimdir. Sağlıcakla...

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
By Xlarge
By Xlarge
1,865 UP
Öğreniyorum

Öncelikle güzel bir soru.Ama "hakim"kelimesi biraz görecelidir ve bakış açısına göre değişkenlik gösterebilir.Mesela hakim besin zinciri piramidinin en üst sırasındaki canlı da olabilir farklı görüşte bir insana göre adet olarak en çok bulunan tür de diyebilir.Yani bu oldukça göreceli ve değişkendir.

Ancak eğer benim kişisel görüşümü merak ediyorsanız ya insandan sonraki en zeki canlı olan şempanzeler ya da şempanzelere kıyasla daha hızlı üreyen bir tür olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Can
Can Can
6K UP
Gezegenin Hakimi varsayılan bir türüm

Hakim yada sahip değiliz o konuda bir anlaşalım.

Bu gezegeni kendimiz ve hepsi olmasa da diğer türler için yaşanmaz hale getirebilme kapasitemiz var mı? Var! Ancak bu hakimiyetten çok aciziyet olabilir.

Evrimsel olarak bakınca bizim kadar yada bize yakın zayıflıkta başka bir tür bilmiyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Şu anda bu gezegenin bir hakimi olmadığı gibi biz olmasaydık da başka bir tür hakim olamazdı.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close