Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ömer Faruk Soydan
Üye
4

İnsan neden doyumsuzdur? Sıkılma duygusu diğer hayvanlarda da var mıdır ? Evrimsel olarak bu duygu bize ne gibi bir avantaj sağlamış olabilir?

1,869 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Araştırmacı

Öncelikle sıkılma duygumuz ile doyumsuzluk duygumuz farklı şeylerdir.Sıkılma duygusu diğer hayvanlarda da var mı bilmiyorum ben doyumsuzluk üzerine iki kelam edeceğim.

Doyumsuzuzdur çünkü beynimizde kahrolası bir hormon üretilir: Dopamin.

Bu hormon yapısı itibariyle belli eşiğe sahiptir.Misal siz yemek yerken bile dopamin üretirsiniz.Yemek ne kadar lezzetli ise aldığınız hedoni(dopamin birimi) o kadar artar ve eşiği o belirler.Annenizin yaptığı dolmayı başkasının yaptığı dolmaya tercih etmemizin sebebi budur.Hemen tahmini hedoni birimlerini vereyim kafalarda bir fikir oluşsun.Yemek yeme diyelim 10 hedoni.Yemeği yediniz (sigara kullanımı sağlığa zararlıdır lütfen kullanmayalım) sonra bu yemekten sonra bir tüttüreyim dediniz işte bu 15 hedoni.

Tüm Reklamları Kapat

Sosyal medya bağımlısıysanız ve son 8 saat girmemişseniz girdiğinizde 50 hedoni

Sonra markete girdiniz hoşunuza giden karşı cins birinin sizinle ilgilendiğini farkettiniz.Hoop amigdala hemşehrim devreye giriyor.Bir anlık amigdala yanıyor.Sonra dopamin salgılanıyor bu da 100 hedoni.(Bu rakamları atıyorum fikir vermesi açısından.)

Evli iseniz ya da kız/erkek arkadaşınız varsa öpüştünüz 200 hedoni(hedoni=Haz demek bu arada).

Ve geldik finale partnerinizle sex yaptınız: 1000 hedoni.

Tüm Reklamları Kapat

İşte bu yüzden doyumsuzuz.Partnerinle öpüşüyorsun beyin sana uyarı veriyor: neden +800 hedoni daha alıp keyfimize bakmıyoruz?

Karnınız diyelim aç ama partneriniz belli şekillerde cinsellik sinyalleri veriyor işte bu noktada yemek yemeyi ertelemek hedoni farkından.

Bu konunun bağlımlılıkla doğrudan ilişkisi vardır girmiyorum o konuya sormadığınız için.Ha bu arada doyumsuzluk,evet,birçok hayvan ile ortak paydamız.Yapılan fare deneylerinde farelere düğmeye dokundukları an hedoni verecek şekilde bir sistem oluşturuyorlar ve fare dopaminden ölene kadar o düğmeye dokunuyor

İlgili kaynağı bırakacağım aşağıya.

462 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Neden Doyumsuzuz?. (10 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 10 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close