Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emirhan Durmuşkaya
Üye
5

Insan iyi midir yoksa kötü müdür?

Insan iyi ise neden iyidir? kötü ise neden kötüdür?
3,296 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

İyi ya da kötü nedir?

İyi nedir? İyilik üzerine felsefi açıdan çok şey söylenmiştir ya da söylenebilir. Hatta 'İyilik iyidir.' gibi iyiliği bile iyilikle ifade eden ve fenomen olan ifadeler bile vardır. Bu sefer iyiyi kötüden ayırt etmek her zaman mümkün müdür sorusu karşımıza çıkar.

İnsan iyidir esasen hatta felsefi açıdan iyilik insan ile var olmuştur ve devam etmektedir. Hayvanlar ve onların davranışları iyi midir kötü müdür? Bir hayvanın başka bir hayvanı avlaması kötü müdür? İnsanın hayvanlarla beslenmesi kötü müdür? Bu kötü ise bitkileri öldürerek yemek kötü değil midir? Yine felsefe yaptım sanırım...

Tüm Reklamları Kapat

Teolojik açıdan ya da doğrudan İslam açısından iyilik Allah'ın 'Biir' sıfatının yani 'mutlak iyi, iyiliğin kaynağı özü, kendisinden kötülük kesinlikle ortaya çıkmayan' ismi kaynaklıdır. Ve Allah bu sıfatı mutlak manada insanda yansıtmaktadır. Yani iyiliğin yeryüzündeki temsilcisi insandır. Ama Kur'an: De ki: “İyi ile kötü eşit olamazlar. Her ne kadar kötünün çokluğu, seni şaşırtsa da.. Artık ey akıl sahipleri Allah'a karşı gelmekten sakının. Umulur ki kurtuluşa erersiniz." ayetinde kötülüğün Resulünü hayrete düşürecek kadar çok olduğunu insanın aklını kullanarak kötü ile iyiyi ayırt edebileceğini belirtir.

Dolayısıyla iyilik ile kötülük insanın aklını ve vicdanını kullanarak ayırt edebileceği bir şeydir. Hayvanlar aleminde iyi olarak niteleyebileceğimiz davranışlar olsa da aslında hayvanların kendileri için iyilik ya da kötülük söz konusu değildir. Bu da insanı değer canlılardan ayırt eden özelliklerden biridir. Aslında insanın diğer canlılardan ayırt edilmesi ve bunu sağlayan niteliklerin üzerinde durulması ve bunun ayrıca incelenmesi gerekmektedir?

Son zamanlarda özellikle modern felsefe açısından yapılan yayınlarda ve özellikle belgesel ve filmlerde insanın kötü olduğu doğaya ve çevresine zarar verdiği konusu işlenmektedir. Hatta insanoğlunun bir virüs gibi yerleştiği yeri yok eden ve sonra gidip başka yere yerleşen (Bkz: Matrix) bir varlık olduğu ve yok edilmesi gerektiği salık verilmekte.

Konuya şimdi ayet ve hadislerle açıklama getirmek, sonra akla gelen başka sorulara cevap aramak falan gerekiyor ama çok yazdım kısa kesmek gerek sanırım.

299 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Furkan Sert
Furkan Sert
2,254 UP
1. Sınıf diş hekimliği öğrencisiyim

Öncelikle iyilik kavramının anlamına bakalım: iyilik hiçbir karşılık beklemeksizin yapılan yardım diye geçiyor böyle tanımlanmış bu kavramın üstüne gidelim.

Gerçekten hiçbir karşılık beklemeden yapılan yardım var mı sizce ?

Bence yok.Her yardım karşılık bekleyerek yapılır bu karşılık maddi olmak zorunda değil sonuçta.En karşılıksız gözüken yardımlardan biri olan dilenciye para vermek üzerinden gidelim.Yoldan geçen biri o hiç tanımıyorsun aslında verdiğin para karşılıksız bir yardım gibi gözükebilir ama yardım ettikten sonra hissettiğin mutluluk hissi de bence bir karşılık yani içinin rahatlayacağını ya da mutlu olucağını düşünüyorsun bu yüzden para veriyorsun kısaca karşılık bekleyerek bir yardım ediyorsun o zaman bu eylem iyilik olmuyor tanıma göre.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzden(en azından tanıma göre)bence insanlar iyi değil ama iyi olmaması kötüdür anlamına gelir mi bilemem.

Kısaca insan bazen kötü olabilir.Bazen de ne iyi olur ne de kötü ama hiçbir zaman iyi olamaz.

206 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close