Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emir Se
Üye
0

İnsan Çeşitliliğinin Sebebi Nedir?

İnsanların boyu,kilosu,ten rengi, saç rengi, göz rengi, yüz şekli gibi çokça farklılık var ama diğer canlılar da böyle bariz farklar yok ( kediler,köpekler,tavuklar da böyle) Acaba bu durum evcillikle mi alakalı, tam olarak sebebi nedir?
213 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Öncelikle sorunuza büyük bir hata var insan da dahil olmak üzere her türlü canlı inanılmaz derecede çeşitli Fenotiplere sahiptir. Siz yalnızca ayırt edemiyorsunuz diye insan diğer canlılardan ayrı bir konumda değildir. En basitinden köpeklerin yaklaşık 800 belirgin türü bulunurken, bu sayı insanlarda ana tür olarak dört, alt tür olarak yaklaşık otuzdur. Yani basit bir değişle köpeklerdeki çeşitlilik bile insanların onlarca katıdır.

Siz evcil hayvan bakmıyorsanız hayvanları ayırt etmek çok zordur. Eğer bir hayvanınz olsaydı kendi hayvanınızı binlerce diğer hayvan arasından seçebilirdiniz. Bırakın görünüşleri, sesleri ve tabiki davranışları bile yalnızca o canlıya özeldir.

Belki biraz algıda seçicilik yaşıyor olabilirsiniz; özellikle Türkiye’de bir çok insan çekik gözlü insanları ayırt edemediğini söylemektedir. ancak gerçekte çekik gözlü insanlarla iletişimimiz olsa bir süre sonra sizde milyonlarca çekik gözlü insanın farkını anlayabilecek hale gelirsiniz. Burada biraz kişisel tecrübeleriniz ve çıkarım gücünüzün önemi vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak insan harici diğer canlıların birbirine çok benzediği konusu tartışmaya kapalıdır. Siz bir peygamber devesini bir diğerinden ayırt edemiyorsanız merak etmeyin, o peygamber devesi sizi diğer insanlardan ayırt etmiyor. Hatta inanın bana bir gün galaktik bir medeniyet dünyayı ziyaret ederse o “çok özel” 8 milyar insan onlar için adeta karınca yuvasındaki işçiler gibi görünecektir. Böyle bir durumda onlar da bize bakıp bunlar nasıl birbirini karıştırmıyor diye sorabilir.

Ancak yine de görünüşlerimizin neden bu kadar farklılaştığını merak ediyorsanız sorunuzun cevabı evrim. Canlıları bu kadar uc yönlerde geliştirmeyi başaran, yaşamı devam ettiren yegane şey evrimin kendisidir. Hatta arada sırada haddimi aşıp şunu söylüyorum; evrim canlılık değildir evrim başlı başına varoluştur.

Kaynaklar

 1. Fatih Özgökman. Yaşamın Kökeni, Evrim Ve Tanrı. Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: dergipark | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close