Puan Ver
1
Puan Ver

İnsan beyninde bir bilincin, yaşam farkındalığının ortaya çıkmasını sağlayan tek şey nöronlar arası implus iletimleri midir?

Bilincin ortaya çıkmasını sağlayan, belirli düzendeki birimler arasında gerçekleşen mesaj iletimleri midir? Eğer nöronlar mesaj ileten birimlerden ibaretse bir organizma dışında bilinç oluşturulması mümkün olabilir mi, yoksa bilinci oluşturan beynin yapısındaki biyolojik bir özellik midir?

1
Oğuzhan Taşkın 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

Bilincin nasıl oluştuğunu tam olarak açıklyan bir bilimsel teori halen yok. Bunun sebebi büyük ihtimalle bilincin oluşmuş (emergent) bir özellik olması. Bu tıpkı tekil olarak kuşların bir uçuş düzeni izlememesine rağmen bir araya geldiklerinde V şeklinde uçmalarını da sağlayan şey. Oluşum (Emergence Theory) teorisini araştırmanızı öneririm, karmaşık sistemleri anlamak için de kullanılır.

Bir organizma dışında bilinç oluşturulabilir belki de bilmiyoruz. Bu ayrıca yapay zekanın da olası felsefi sorularından biri. Oluşum (emergence) cansız varlıklarda da oluyor ki zaten canlılığın temeli de cansız varlıklar biliyorsunuz. Bu fenomen genelgeçer bir evren yasası gibi davranıyor bence. Fen bilimlerini fizik, kimya ve biyoloji diye ayırıp incelememizin sebebi de bu. Biyolojiyi fizikle de anlatabiliriz ama çözürnürlüğü az ve yetersiz kalır çünkü fizikle açıklamanın yetersiz kalacağı oluşmuş (emergent) özellikler var hücre/popülasyon bazına geldiğinizde.

Yani kısaca evet bilinci oluşturan hem belirli düzendeki birimler arasında gerçekleşen mesaj iletimleridir hem de değildir. Bütün bunların toplamından daha fazla olan bir şey bilinç. Bir organizma dışında bilinç oluşturulması mümkün mü onu bize yapay zeka alanı gösterecek.

Erich Neumann tarafından yazılmış The Origins and History of Consciousness kitabını öneririm güzel bir temel için.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir vurmakla ağaç devrilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder