Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
oğuzhan kömcü
oğuzhan kömcü
1,590 UP
Üye
0

İngiltere'de yaşanan ruhani bir olay beni şaşırttı. Enfield Poltergeist Olayı diye geçiyor. Bu gerçek olabilir mi?

Bu tür olaylar gerçekten yaşanılanıp kanıtlanabilirse bu ruhların varlığını kanıtlamaz mı? Ötesinde de Tanrının olabileceğini de kanıtlamış olur. Buna benzer bizdede birçok Cin vakası denilen olaylar var. Bunlar ne kadar gerçek veya gerçek mi? Psikolojik olarak insanlar bunu yapabilir mi?
2,855 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
224K UP
Düşünür

merhabalar Oğuzhan Kömcü

bu olaya çok benzer bir başka olay anlatayım sana, bu örnek üzerinden gideceğim= İspanya'nın Andaluzya eyaletinin Bélmez de la Moraleda adındaki bir genç mutfakta ailesiyle birlikte yemek yerken birden bire, esrarengiz bir şekilde beton zeminde bir yüz resmi beliriyor. aradan zaman geçiyor ve bu yüz resmi tekrar beliriyor ama evin başka bir yerinde. ve bu yüz resimleri belirmeye devam ediyor, tabiki medyanın ve araştırmacıların da ilgisini çekiyor bu olay ve Avrupa'nın 4 bir yanından gelerek araştırma yapıyorlar, evin altını kazıyor, bu yüz resimlerinin yıllar önce ölen bir kadına ait olduğu sonucuna varılıyor. böyle olunca paranormal olaylarla ilgilenen araştırmacılar gelip kendince ruhani açıklamalar sunmaya çalışıyorlar ve bu olay 20. yüzyılın en büyük paranormal olaylarından biri haline geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

çekilen hayalet yüzlerden birkaçı
çekilen hayalet yüzlerden birkaçı

işin aslı ise bu evin küçük çocuğu Belmez ilgi çekmek için, kasabasının ünlenmesi için o yüz resmini çizdiğini itiraf ediyor, hiç bir ruhani olayın yaşanmadığını söylüyor ama onu araştıranlar net bir sonuç bulamamıştı ve polisler yada normal insanlar olayla hiç ilgisi olmayanlar bile paranormal şeyler hissettiğini söylüyorlardı, o ortamdan rahatsız oluyorlardı, onlara her şey çok gerçek geliyordu.

bu olayda da aynısı olduğunu düşünüyorum. küçük kız ilgi çekmek için aşırıya kaçması halinde bunların olabileceğine inanıyorum, çok anormal şeyler yok burada. sadece inanmak istediğin şeye inanıp, görmek istediği şeyleri şeyleri gören insanlar var. tıpkı komplo teorilerini dinlemeyi sevmek gibi bunlarda da aşırı uç açıklamaları, var olmayan şeyler hayal etmeyi insanlık olarak çok hoşumuza gidiyor. biraz mantığa davet ediyorum, bunların hepsi yalan ve uydurma şeyler. günümüzde 5 yaşındaki bir çocuğun yaptığı bir fotoşop bizi gerçek olduğuna inandırabilir, bir bilim adamını bile kandırabilir, ilgi çekmek için insanların internette yapmayacağı şeyin olmadığına inanmak üzereyim, bu olaya çok benzer çok şey okudum araştırdım ama hiç gerçekten gerçeklik payı olan bir şeye rastlamadım. ben bunlara ZIRVA gözüyle bakıyorum, üstteki olay çok ses getirmiş ve ders niteliği olan çok güzel bir olay, senin sordduğun olay ise sadece itiraf edilmemiş, net bir sonuca bağlanmamış bir başka sahtekarlık örneği olduğuna inanıyorum.

614 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close