Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

İngiltere'de yaşanan ruhani bir olay beni şaşırttı. Enfield poltergeist olayı diye geçiyor. Bu gerçek olabilir mi?

Bu tür olaylar gerçekten yaşanılanıp kanıtlanabilirse bu ruhların varlığını kanıtlamaz mı? Ötesinde de tanrının olabileceğini de kanıtlamış olur. Buna benzer bizdede birçok cin vakası denilen olaylar var. Bunlar ne kadar gerçek veya gerçek mi? Psikolojik olarak insanlar bunu yapabilir mi?

1
345 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Oğuzhan Kömcü

bu olaya çok benzer bir başka olay anlatayım sana, bu örnek üzerinden gideceğim= İspanya'nın Andaluzya eyaletinin Bélmez de la Moraleda adındaki bir genç mutfakta ailesiyle birlikte yemek yerken birden bire, esrarengiz bir şekilde beton zeminde bir yüz resmi beliriyor. aradan zaman geçiyor ve bu yüz resmi tekrar beliriyor ama evin başka bir yerinde. ve bu yüz resimleri belirmeye devam ediyor, tabiki medyanın ve araştırmacıların da ilgisini çekiyor bu olay ve Avrupa'nın 4 bir yanından gelerek araştırma yapıyorlar, evin altını kazıyor, bu yüz resimlerinin yıllar önce ölen bir kadına ait olduğu sonucuna varılıyor. böyle olunca paranormal olaylarla ilgilenen araştırmacılar gelip kendince ruhani açıklamalar sunmaya çalışıyorlar ve bu olay 20. yüzyılın en büyük paranormal olaylarından biri haline geliyor.

çekilen hayalet yüzlerden birkaçı
çekilen hayalet yüzlerden birkaçı

işin aslı ise bu evin küçük çocuğu Belmez ilgi çekmek için, kasabasının ünlenmesi için o yüz resmini çizdiğini itiraf ediyor, hiç bir ruhani olayın yaşanmadığını söylüyor ama onu araştıranlar net bir sonuç bulamamıştı ve polisler yada normal insanlar olayla hiç ilgisi olmayanlar bile paranormal şeyler hissettiğini söylüyorlardı, o ortamdan rahatsız oluyorlardı, onlara her şey çok gerçek geliyordu.

bu olayda da aynısı olduğunu düşünüyorum. küçük kız ilgi çekmek için aşırıya kaçması halinde bunların olabileceğine inanıyorum, çok anormal şeyler yok burada. sadece inanmak istediğin şeye inanıp, görmek istediği şeyleri şeyleri gören insanlar var. tıpkı komplo teorilerini dinlemeyi sevmek gibi bunlarda da aşırı uç açıklamaları, var olmayan şeyler hayal etmeyi insanlık olarak çok hoşumuza gidiyor. biraz mantığa davet ediyorum, bunların hepsi yalan ve uydurma şeyler. günümüzde 5 yaşındaki bir çocuğun yaptığı bir fotoşop bizi gerçek olduğuna inandırabilir, bir bilim adamını bile kandırabilir, ilgi çekmek için insanların internette yapmayacağı şeyin olmadığına inanmak üzereyim, bu olaya çok benzer çok şey okudum araştırdım ama hiç gerçekten gerçeklik payı olan bir şeye rastlamadım. ben bunlara ZIRVA gözüyle bakıyorum, üstteki olay çok ses getirmiş ve ders niteliği olan çok güzel bir olay, senin sordduğun olay ise sadece itiraf edilmemiş, net bir sonuca bağlanmamış bir başka sahtekarlık örneği olduğuna inanıyorum.

330 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın