Puan Ver
4
Puan Ver

İngilizcede genetic diversity ve genetic variability/variation olarak geçen terimler arasında fark var mıdır veya nasıl bir fark vardır?

Wikipedia'da genetic diversity için şu bilgi var:genetic diversity is the total number of genetic characteristics in the genetic makeup of a species. Genetic variability describes the tendency of genetic characteristics to vary. Özelliğin değişme potansiyeline sahip olup olmadığı belirlenebiliyor mu?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Selam Sule, 

Genetik varyasyon, daha tekil bir kavram diyebiliriz. Yani aslinda genetik materyaldeki herhangi bir degisime (tek bir nukleotid farkina yahut bir insersiyona veya delesyona) varyasyon diyoruz. Diversity genel olarak genetik cesitliligi, yani bunlarin toplamda olusturdugu oruntuyu refere ediyor. Ne kadar cok varyasyon varsa cesitlilik o kadar yuksektir diyebiliriz. 

Variablity icin direkt karsilik degiskenlik olabilir. Ornegin, "genetik degiskenlige yol acan faktorler" seklinde bir ifade kullanabiliriz. Yani aslinda kosullari tanimlarken kullanabilecegimiz bir kavram olarak gormek mumkun. 

Favorilerime Ekle
3

Kaynaklar

  1. Human Evolutionary Genetics Bu kitapta ilgili kavramlarin aciklamalari bulunuyor.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.”
Mevlana Celaleddin-i Rumi
Geri Bildirim Gönder