Puan Ver
1
Puan Ver

İlk yoğurt nasıl bulundu?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu konu aslında tam olarak gün yüzüne çıkan bir mesele değil. Ancak yine de bazı tahminlerde bulunabiliyoruz.

Yoğurt elde etmek için mayalama işlemine ihtiyaç duyulur. Bu mayalama işlemini de sağlayan şey eski yoğurttur. Bu bilgi göz önüne alındığında ilk yoğurdun mayalama işlemini başka bir malzeme yapmak zorundadır. Bu malzemenin ne olduğuna gelince insan eli ile yapılan ilk yoğurdun mayasında karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanılmıştır. Ancak bunun aksine ilk yoğurdun normal toprak kullanılarak mayalandığını söyleyenler de vardır. Ancak en güvenilir kaynaklar normal toprağın değil karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağının ilk yoğurdun mayalanmasında kullanıldığını söyle

Aynı zamanda Oktay İnce karınca yumurtası, karınca yuvası toprağı ve normal toprak kullanılarak hazırlanan 3 yoğurt arasından en iyi yoğurdun karınca yuvası toprağı kullanılarak hazırlanan yoğurt olduğunu yaptığı çalışmayla ortaya çıkardı. Ama yinede bu ilk olarak karınca yumurtası toprağının kullanıldığını kesin bir biçimde göstermez.

SONUÇ

Bildiğimiz kadarıyla insan eli ile yapılan ilk yoğurtlarda karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanıldı. Ama tam anlamıylan ilk yoğurdun nasıl mayalandığı bilinmemekte. Sadece ilk yoğurtların karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanılarak yapıldığı biliniyor. Bu malzemelerden daha önce başka bir şey kullanıldı mı onu bilemiyoruz maalesef.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar bana bilimin hayattaki büyük soruları asla yanıtlayamayacağını söylüyorlar. Saçmalık! Problem, sizin sorularınızın yeterince büyük olmaması!”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder