Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aziz Abdullayev
Üye
3

İlk sevgili neden zor unutulur?

Bir çok insan, hayatına ilk girmiş kişiyi, ilk ilişkisini ve ilk sevgilisini çok zor unutuyor, hatta onun kötü biri olduğunu bile bile. Peki ya bu neden olur? Bunun sebepleri nelerdir ve onu unutmak için neler yapmalı?
312 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Del Kivayn
Öğrenci

Bilimsel olarak nedenini bilemesem de fikrimi sorarsanız bunun nedeni basit. İlk yemek yediğimiz veya su içtiğimiz zamanı hatırlamayız çünkü bunlar insani ihtiyaçlarımız ama hayatımızda birlikte olduğumuz canlılarla yaşadığımız sosyal ve kişisel olarak özel olduğu beynimize baskılanan anlar, yüklediğimiz anlamdan ötürü aklımıza kazınır. Sonuçta rahatlıkla tanışıp şu an yaşadığınız bu deneyimi bir keresinde ilk defa yaptınız. Açıklamak gerekirse bende ilk kedimi daha bir severim. Ardından bir kaç kedim daha da olsa. Çünkü o bana bu deneyimi yaşatan ilk canlıydı. Kendi fikrimin mantığını oturtursam bence bu işlerin yüklediğimiz anlamla alakalı olduğunu düşünüyorum. Fakat ne yazık ki sırf anlam yüklediğinizi biliyorsunuz diye ilkinizi kutsal hislerle anıp derin düşüncelere dalmayacaksınız diyemeyiz. Çünkü mesela açken de bize bunu hiss ettiren beynimizin farkında oluyoruz ama hala aç hiss ediyoruz. Son örnekle oynadığınız oyunun oyun olduğunu bilmeniz heyecanınızı azaltır mı? Örneklerimde demek istediğim bir durumu mantığa oturtmanız durumunuzu 360 derece değiştirmez. Çok alakasız örnekler ama umarım demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca o ilk deneyiminizle ayrılıkla sonlanmışsa ilişkiniz bu hislerinizin yoğunluğuna katkı sağlar.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close