Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İlk canlılar çiftleşmeyi nasıl öğrendiler?

merhaba birkaç gündür aklıma bu soru takılıyordu ilk canlılar cinsel organları araclığı ile çiftleşmeyi nasıl öğrendiler annemdem babamdan öğrenmeseydim benim hayatta aklıma gelmezdi o iki organın çocuk yapmaya yarıyacağına :D
888 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru
Orijinal Soru: Çiftleşebilen ilk hayvanlar üremeyi nasıl ve nerden biliyordu?

Çiftleşme bir anda ortaya çıkmadığını göre bunun kökenleri birbirine temas ederek genleri birbirine bir şekilde geçen mikro yaşam formlarına kadar uzanıyor olabilir. Veya da birbiri ile temas ederek kaynaşan veya birleşen mikro yaşam formlarına kadar eskiye gidebilir. Tabi zamanla da bu kaynaşma birleşme uzun vadede cinsiyetlerin oluşumuna kadar uzanır. evrim var ama bence bu sandığımızdan çok daha farklı süreçlere dayanıyor olabilir. Çünkü mesela cinsiyetlerin nasıl oluştuğuna dair vs için tatmin edici bir açıklama bulmak zor. Evrim karşıtları hokus pokus iddiasında bulunuyorlar ama mevcut evrim fikrinde de bazı şeyler için açıklanmasında güçlükler çekilen derin boşlukların olduğunu görüyoruz. Mesela sizin sorunuz da biraz bu şekilde kurgulanmış bir soru gibi. Vajina ve penis bir anda oluşmadığına göre bunların kademeli bir biçimde oluşması gerek. Peki bu kademe geriye doğru nereye kadar uzanır. Penis ve vajinanın olmadığı ama yine de gen aktarımının mümkün olduğu bir döneme kadar uzanmalı. Bu nedenle ben mesela cinsiyetler konusunda kendi düşüncem olarak bunun kökenlerinin yukarıdaki gibi çok daha eskide olabileceğini düşünüyorum. böyle bir tablo doğruysa burada tabi 'bilmek' veya öğrenmek diye birşeyden pek bahsedemeyiz.

Evrim teorisinin ilerde bugünkü şeklinden çok daha farklı biçimlere dönüşeceğini düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

103 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close