Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İleride bitecek meslekler hangileridir?

224 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Deniz Eymen Güngör
Araştırmacı

İleride bitmesi ihtimal meslekleri tespit edebilmek için gelecekte değerlenecek meslekleri araştırmak yeterli olabilir. Çünkü bir şey bittiyse yerine daha iyisi geldiği için bitmiştir.

Örneğin ABD'de ve Avrupa ülkelerinde insanların çoğu taksiyi tercih etmek yerine Uber'i tercih ediyor. İyi de Uber'i Uber yapan ne? Bu soruyu basitçe "Yazılım departmanı" diye cevap verebiliriz. Çünkü telefonlarımızdaki uygulaması sayesinde en yakındaki Uber'i bir tıkla yanımıza çağırıyoruz. Böylelikle minimum vakit kaybediyoruz... Başka bir örnek olarak; Elon Musk'ın Neuralink projesini bilirsiniz. Proje başlı başına Yazılım/Mühendislik harikası. Üstüne üstlük implantı takan doktor, "robot doktor"... Boston Dynamics'in ünlü "köpeciklerine" ne demeli? Örnekler çoğaltılabilir... Sonuca varacak olursak; adına yeni dediğimiz birçok projede Yazılım sektörü karşımıza çıkıyor.

Yeni dünyanın yeni kurallarını belirleyici nitelikteki bu tarz meslekler, bizlere "multidisipliner insan modelini" dayatıyor. Elbette bu çoğu zaman zor hatta imkânsız. Bu sebeple ne yaparsak yapalım, ne ile uğraşıyorsak uğraşalım, yeni dünyada tek başına hareket edene ekmek yok... Birliktelik, dayanışma ve ekip ruhu her işin olmazsa olmazı. Hâlihazırda örnekleri yukarıda...

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak; kimse Leonardo Da Vinci kadar multidisipliner çalışamaz ancak onun tutkusu ve merakına sahip bir grup insan mucizeler yaratabilir...

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Öğrenci

Kendi görüşüm olanları yazıyorum yapay zekanın etkisini göz önüne alaraktan.

1- Öğretmenlik

2- Doktorluk

Tüm Reklamları Kapat

3- Fabrika işçileri

4- Televizyonculuk

.

.

Kısaca yapay zeka ve robotların alabileceği tüm yerler bitme ve bitme noktasına gelicektir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close