Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ela Sulan
Ela Sulan
3,156 UP
Üye
3

İki negatif sayının çarpımı neden pozitif bir sayıyı verir?

1,018 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alim Karaçay
Alim Karaçay
3,757 UP
bu ve benzeri sorulari sormus biri

biliyor musun sorun gercekten cok guzel.

Matematiksel olarak aslinda neden oldugu basit. matematikcilerin kabul ettigi bazi aksiyomlar var bu aksiyomlarin dogrulugu yanlisligi onemli degildir ve derler ki eger bu bu aksiyomlar dogruysa soyledir soyledir.

Tüm Reklamları Kapat

ama biz kendimiz olaya sezgisel yaklasamak isteyebilir bunun icin mantiksal bir sebep bulmak isteyebilir kafamizda canlandirmak isteyebiliriz.

Ben bu durumda kafamda soyle canlandiriyorum(lutfen oku biraz uzun olacak senin gibi dusunsel sancilar ceken ve surekli boyle cogu kisinin kafa yormadigi konulara kafayi takarak neden abi neden diye soran ve ardinda gercekten butun supelerimden kurtulmami saglaycak bir felsefik cevap arayan biriyim yani seni anliyorum acini paylasiyorm)

Tüm Reklamları Kapat

once soyle yapalim assagiya sezgisel olarak hissedebilecgin hayal edebilecegin bazi onermeler yazayim ve sonra diyim ki iste bu onermeler dogruysa iki negatif sayinin carpimi pozitifti ve kanitliyim

O1: -(-a)=a

O2: -a=-1(a)

O3:-(-1)=-1(-1) =1

O4:ab=ba, a*(b*c)=(a*b)*c

O5:a>b ve c>0 ise ac>bc

O6:a0=0

O7: a*1=a

Tüm Reklamları Kapat

x<0 ve y<0 olsun

-x>0, -y>0 ve xy=-x-y>0 kanitlayalim

-x*-y>0 cunki -x>0 -y>0 -x*-y>0*-y (O5 ve O6)

x*y=-x*-y cunki -x=-1*(x), -y=-1*(y) o zaman -x*-y =(-1*(x))*(-1*(y))=

Tüm Reklamları Kapat

(-1*-1)*(x*y) =( 1)*(x*y)=x*y (O1, O2, O3, O4, O7)

linke senin icn bir kitap birakicam bu kitabin amaci sana bir sezgisel zemin sunmak degil ama sen olaya soyle yaklasabilirsin kitabin basinda verilen a<b, b<c ise a<c gibi sezgisel olarak makul karsilanabilecek varsayimlar dogru varsayip kendi kendine kafana takilan seyleri sezgisel olarak kanitlayabilirsin [1][1]

senin ve benim gibi cok fazla neden soran insanlar icin en makul yaklasim bu oyle bir noktaya gel ki artik neden sorusu anlamsiz hale gelsin iste kitabin basinda verilen onermeler o nokta.

yani basit kabul edilebilir bir onermeden yola cikip o onermeyi dogru kabul edip bazi karmasik seyleri kanitliyoruz

132 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ali Nesin. Analiz1. (1 Ocak 2022). Alındığı Yer: NESİN YAYINEVİ | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yagiz Pars
Yagiz Pars
1,732 UP
Meraklıyım

Negatif sayılar, pozitif sayıların simgesel tersidir ve pozitif sayıların simgesel değerine karşılık gelir. İki negatif sayının çarpımı, onların simgesel ters değerlerinin çarpımıdır ve bu da pozitif sayının simgesel değerine eşittir. Örneğin, -2 ve -3 negatif sayılardır ve onların çarpımı (-2) * (-3) = 6 pozitif bir sayıdır.

101 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close