Sorulara Dön
0
Etoloji & Zooloji

İki kediyi birbirine nasıl alıştırabilirim?

Biri 2, diğeri 9 aylık ve ikisi de kısır değil.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kaynak istemişsiniz, bu konu ile ilgili nasıl bir bilimsel kaynak verilir, bilemedim. Nette birçok öneri var ama bunların hiç biri aslında elbette bilimsel değil ve deneyimlerin eseri. Mecburen örnek bir link vereceğim ama ben size deneyimimi anlatayım:

Bir kere öncelikle eğer farklı cins iseler bir şekilde birbirlerine cinsel yakınlık duyacaklardır, bu işinizi zorlaştırır. Çünkü işin içine üreme gerilimi ve duygular girer. 9 aylık olanı kısırlaştırabilirsiniz, yeterince büyümüş. O zaman daha kolay olur. Ve bu alıştırma çabası her şekilde hayvanların karakterleri ile ilgili. Kimi kolay alışır kimi zor alışır.

İlk yapmanız gereken şey odaları ayırmak. Birkaç gün ayrı odalarda duracaklar. Asla aynı ortamda bulundurmayın. Bu süreçte mutlaka birbirlerinin kokusunu alacaklardır, varlıklarını kabul edecekler. Bir süre sonra küçük olanı büyüğün yanına kucağınızda götürün. Yere bırakmayın, kucağınızda kalsın. Diğeri ya yanınıza gelip koklamaya çalışır ya da bir şekilde sizinle yakınlaşır. Eğer gergin bir tavır sergilerse kucağınızdakini odasına geri götürün. Bir süre bunu tekrarlamanız lazım. Büyük olan gergin bir tavır sergilemeyene kadar bu süreç sürsün. Biraz rahatladığında küçük olanı da yere bırakın. Bir süre aynı ortamda bulunsunlar ama sizin gözetiminizde. Eğer gerginlik oluşursa yine hemen onları ayırın. Bu şekilde bir süre gözetimle alıştırmaya çalışmanız gerekli. Sonunda mutlaka alışacaklardır. Ben bu yöntemi uyguladım ve alıştılar. Önemli olan süreci hızlandırmaya çalışmayın. Çünkü eğer dövüşürlerse bir sonraki buluşma daha gergin başlar. Zamana yayıp aceleci olmamak lazım.

Tabi bu anlattıklarım bir gerginlik söz konusu ise gerekli. İkisi de dostane davranırsa bunlara gerek olmaz. Bir yaş mama ikisini aynı kapta dost kılabilir. bunu da gözlemle deneyerek anlayacaksınız.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • kedi annesi. İki Kediyi Birbirine Alıştırma Ipuçları. (26 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2021. Alındığı Yer: kedi annesi | Arşiv Bağlantısı

Makaleyi çok kedili evlerle ilgili yerlere özellikle dikkat ederek okumanızı tavsiye ederim. Aynı evdeki iki ya da daha fazla kedinin nasıl iyi geçindirilebileceğine dair doğru bir çerçeve bilgisine sahip olmuş olacaksınız.

Makaleyi bu adresten Türkçe pdf olarak görebilirsiniz: https://journals.sagepub.com/doi/suppl/10.1177/1098612X13477537/suppl_file/Environmental_needs_Turkish.pdf

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın