Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdullah Töre
Üye
0

İki karadelik birbirini nasıl yutuyor?

Biraz kafam karışıyor yıldız içine çöktüğünde min hacime ulaştığında uzay zaman dokusunu nereye kadar büküyor ve bir diğer karadelik onu nasıl alıp yutuyor?Eğer karadeliği yanlış anlamışsam yapısını ve işlevini bir şeylere benzeterek anlatabilir misiniz rica etsem?
168 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tamer Er
Tamer Er
24K UP
Psikoloji öğrencisi

Şöyle düşün. Karadeliğin tanımı şudur: Olağanüstü yer çekimi gücüne sahip olan "varsayımsal" gök cismi. Varsayımsal dediği için burada sana ne dersem kesin olmayacaktır ama basitçe mantığını söyleyeyim.

Şimdi Güneş'i örnek verelim. Güneşin çok büyük bir kütle çekimi var. Sonra Güneş Dünya yı yutuyor ve doğal olarak kütlesi artıyor. Kütlesi artınca doğal olarak kütle çekimi de artıyor. Daha güçlü çekmeye başlıyor. Bu sefer Mars'ı yutuyor ve kütlesine marsı da katıyor. Daha sonra Jupiter, Satürn ve diğer gezegenleri yutup gücünü %30 kadar artırıyor. Sonra yakınındaki başka bir sistemin gezegenlerini de, yıldızını da yutuyor ve ortaya devasa çekim gücüne sahip bir Güneş çıkıyor. Şimdi Güneş'in kütle çekimi artınca sadece çevreye değil, kendine de çekim uyguluyor. Güneş'in kendisi de içine doğru çekiliyor. Etraftaki şeyleri yutuyor, kütlesi artıyor fakat kütle çekimi çok güçlü olduğundan hacmi de küçülmeye başlıyor. Çünkü kendi içine çökmeye başlıyor. Güneş'in kütle çekimi bir süre sonra öyle bir boyuta geliyor ki, üzerine gelen fotonları (ışık tanesi) de yutmaya başlıyor ve bu sebeple ona bakanlar o parlak Güneş'i göremiyorlar. Çünkü ışığı da yuttuğu için herhangi bir görüntü yansıtmıyor ve karanlık olarak görüyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close