Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
1

İhanetin bilimsel açıklaması var mıdır?

Yakın zamanda birden çok ihanete uğradım. Elbette mağdur edebiyatı yapmıyorum, o konuma düşmedim ancak merak ediyorum. Bu insanlarla aram hiç de bozuk değildi ve gayet iyi dostlarımdı. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duydular, bunun bilimsel açıklaması var mıdır? Hayır yani onlar kaybettiği için üzülmüyor da değilim.
187 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berivan İğın
Berivan İğın
2,183 UP
Öğrenci

Merhaba. Ben de senin yaşadığın durumları az çok yaşadım. Bu yüzden öncelikle yaşadığın durumu kendi fikirlerim ile açıklamak istiyorum. İhanet olarak gördüğün şeyi karşı taraf öyle yorumlamıyor olabilir. İkinizin de hayatı ve gerçekleri yorumlayış şekliniz aynı olmayabilir. Kendine karşı özeleştiri yapıp kendi hatalarını da görmüyor olabilirsin,ve sana yapılan durumları/eylemleri kötü olarak veya ihanet olarak algılayabilirsin. Bu da çok normal bir şey ve havada kalan genelde de yanlış olan durumlardır.

Bilimsel açıklama istemişsin. Öncelikle psikoloji bir bilimdir ve uzun eğitimlerden geçmek gereklidir.Ben kendim dinlemediğim yaşam hikayesine hakim olmadığım için yorum yaparsam yanılırım ve profesyonel bir davranış sergilemiş olmam. Fakat şunu da eklemek istiyorum bu konular çoğunlukla binlerce olasılık ve ihtimal içeriyor. Bunu da unutmasak iyi olur.

Ama insanoğlunu da unutmamak gerek.Bazen hiç bir neden olmadan da ihanete uğrayabiliriz, iftiraya uğruyabiliriz vb. hemde en yakınlarımız tarafından. Bu biz insanların doğasında var, binevi özellik edinmişiz kendimize. Bu tür durumlarda "Her zaman en yakının da olsa, en iyin de olsa devreye Kıskançlık girer" bazen. "Belkide kıskanılıyorsun" bu da çok normal bir durum. Dediğim gibi olasılıklar ve ihtimaller çok fazla...

Tüm Reklamları Kapat

Bilimsel olmasada umarım yeterli ve tatmin edici bir cevap verebilmişimdir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close