Puan Ver
0
Puan Ver

İçgüdüler için canlılar daha doğmadan zaten var diyebilir miyiz?

1
Gülfidan Direk 0
1 Cevap

Merhaba,

Varoluşsal olarak öyle bir şey diyebileceğimizi sanmıyorum. İçgüdüler evrimsel süreç içerisinde canlılar tarafından kazanılmış özelliklerdir.

Anne karnında zigot ve sonrasında var mıdır şeklinde soruyorsanız evet vardır/gelişiyordur. Anne ve babanın genetik materyalinde evrimsel süreçte kazanılmış özellikler içerisinde hayatta kalma-üreme ve diğer içgüdüler olduğundan bebekte de bunun olduğunu söyleyebiliriz. İçgüdüler sonradan öğrenilmez, doğuştandır. Doğuştan demek anne karnında bu sürecin tamamlandığını ve hazır olduğunu belirtiyor, en azından bizim örneğimizde :)

0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Amaç, hiç kimsenin görmediği bir şeyi görmek değildir. Herkesin gördüğü bir şey hakkında, kimsenin henüz düşünmediği bir şeyi düşünebilmektir.”
Erwin Schrödinger
Geri Bildirim Gönder