Puan Ver
1
Puan Ver

İçgüdü bilimsel anlamda nasıl açıklanmaktadır?

İçgüdü nün bilimsel tanımı, ve bilinçdışı ile olan ilişkisi nasıldır...

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Güdüler insanların istemli veya istemsiz olarak davranışlarda bulunmasına neden olan uyarıcılardır.bu kelime daha çok organizmanın gereksinimleri için kullanılır. Dürtü de güdü ile aynı anlama gelir.Dürtüler organizmanın nasıl ve neden hareket edeceğini sağlayan bir yapıdır.Organizmaya içeriden veya dışarıdan uyarıcılar gelir.Bu uyarıcılar sonucunda organizma hareket eder ve davranış gerçekleşir.Gerçekleşen davranışa ise motivasyon denmektedir. Motive edilmiş davranış organizma tarafından yerine getirilmezse bu davranış organizmaya gerginlik getirir. Temelde dürtüler 2 ye ayrılır fizyolojik ve sosyolojik dürtüler.Sorunun bilimsel kısmına fizyolojik dürtüler kısmından bakabilirsin fakat bilinçdışı dürtüler konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olduğumu düşünmediğim için seni yanlış yönlendirmek istemem. İyi günler...

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta, karmaşık her problem için açık, basit ve bir o kadar da hatalı bir yanıt vardır.”
H. L. Mencken
Geri Bildirim Gönder