Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
İçerisinde zaman yolcuğu bulunan Bilim Kurgu filmlerinde mantık hatası yok mu?
Geleceğe Dönüş, Terminatör, Harry Potter, Fringe, Dark, Interstellar vb bir çok yapımda zaman yolculuğu yapan kişinin bu eylemi gerçekleştirmesi için gelecekten geçmişe gelerek geçmişteki olmuş bir olayı değiştirmesi gerekiyor. Ama değişmesi gereken durum değişmemişken zaman yolculuğu yapabilmiş olması bir çelişki yaratmıyor mu?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Haydar Öztürk
Haydar Öztürk Bilim Kurgu Meraklısı

Bilim-kurgu dizi veya filmlerinde zamanda yapılan yolculuklar, zaman yolculuğunun mümkün olduğunu varsayımlayarak yaptıkları için, yani imkansızı teoride imkanlı duruma getirdikleri için kendi içerisinde tutarlılığa sahip olabiliyorlar. Zamanda yolculuk henüz bizim kavrayamadığımız bir durum. Bazı sanal parçacıkların zamanda yolculuk yapabildiği söylenmektedir. Matematiksel ve teorisel olarak mümkün gözüksede sanal parçacıklar gözlemlenemediği için kesinlik kazanamayan bir olgu. Sanal Parçacıklarla ilgili güzel bir Ayhan Tarakcı videosu bırakıyorum aşağıya.

Bahsettiğin soru yaygınca "The Grand Father Paradox" (Büyükbaba Pradoksu) olarak bilinmektedir. Özetlemek gerekirse; Bir kişi büyük babasının henüz çocugu olmadığı döneme zamanda yolculuk yapacak olursa ve büyük babasını öldürürse, o kişinin hayata gelmesi imkansız olacaktır. Buda bir paradox oluşturmaktadır. Bu gibi paradoxlar zamanda yolculuğu imkansız hale getirmemektedir. Bizim için imkansız olan kısmı henüz teknolojimizin bu konuda değerlendirme yapabilecek kadar gelişmemiş olması olabilir. Veya gerçekten imkansızda olabilir. Bilinmeyen bir konudur. Bahsettiğin değişmesi gereken durum değişmemişken zaman yolculuğu yapabilmek de bu paradox'da olduğu gibi bir çelişki oluşturmuyor. Çünkü geçmişi değiştirmek için gelecekde bir noktadan harekete geçilmesi gerekir. Bu harekete geçilene kadar geçmişte hiçbirşey değişmeyecektir. (Tabi zamanda yolculuğu mümkün varsayarsak). Bu gibi paradoxlar'a birçok çözüm getirilmeye çalışılmıştır. Mesela, zamanda geriye gidildiğinde büyük babanı öldürecek olursan, sen aslında kendi zamanında geriye gitmiyorsun da, zamanının bir kopyasında geriye gidiyorsun. Ve burda yapacağın herşey, o evrenin alternatif bir versiyonunu etkiliyor. Kendi evreninin değil. Bu alandaki çalışmaların çok büyük bir çoğunluğu kavramsal kalmaktadır.

Bilim-kurgu yazarları zamanda yolculuğun mümkün olduğunu varsayarken paradoxları düşünmüyor veya düşünmemeyi seçebiliyor. Ancak verdiğin örneğe, alternatif evren gibi çözümlerle yaklaşılabiliyor ve buda bir çelişki oluşturmamış oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Yararlandığım kaynakları aşağıya bırakıyorum.

Kaynaklar

  1. A.Tarakcı. Sanal Parçacık Nedir?. (01 August 2021). Alındığı Tarih: 10 August 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Greg Uyeno. What Is The Grandfather Paradox?. (06 June 2019). Alındığı Tarih: 10 August 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Bec Crew. How To Solve Grand Father Paradox?. (20 May 2016). Alındığı Tarih: 10 August 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Lee Bellings. Time Travel Simulation Solves Grand Father Paradox. (02 September 2014). Alındığı Tarih: 10 August 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et