Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İçgüdü hakkında bilgi verir misiniz?

İçgüdü nesilden nesile nasıl aktarılır? öğrenilen şeyler içgüdü şeklinde aktarılabilir mi? Eğer aktarılmıyorsa örneğin kuşlar ustaca yuva yapmayı nasıl biliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Içgüdü sonradan öğrenilen yetilerin aksine o canlıda olan ama geliştirilmeyi bekleyen bir özelliktir. Bu özellik doğuştan gelen özellikler refleksler örneğin emme refleksi gibi özellikler herhangi bir hastalığı veya problemi olmayan her insanın omuriliğinde var olarak gelir. Bu özellikler sonradan öğrenilen reflekslerden farklı olarak her insanda halihazır bulunur. Bunun sebebi ise genetik olarak omuriliğin içinde yer etmiş olmasıdır. Yeterince süre geçmesi doğrultusunda bunun gibi daha bir çok refleksin de kalıtsal olarak aktarılması mümkündür. Yani içgüdü dediğimiz şey aslında doğuştan kazanılan reflekslerdir genel olarak.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Omurilik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyi keşfettiğini söyleyip hiçbir ispat üretemeyenler; imkansızı keşfetme sahtekarlığında bulundukları için tekzip edilebilirler.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder