Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hox genleri en çok ve en az hangi canlılarda bulunur?

Hox genlerinin canlının karmaşıklığı ile ilgisi nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Homeobox genlerinin bir alt kümesi olan hox genleri, hayvanların baş kuyruğu ekseni boyunca bir embriyonun vücut planının bölgelerini belirleyen bir grup ilgili gendir. Hox proteinleri, vücudun doğru yerlerinde doğru yapıların oluşmasını sağlayarak 'pozisyonun' özelliklerini kodlar ve belirtir. Örneğin, böceklerdeki Hox genleri, bir segmentte hangi uzantıların oluştuğunu belirtir (örneğin, meyve sineklerindeki bacaklar, antenler ve kanatlar) ve omurgalılardaki Hox genleri, oluşacak omurların türlerini ve şeklini belirler. Bölünmüş hayvanlarda, Hox proteinleri böylece bölümsel veya konumsal kimlik verir, ancak gerçek bölümleri kendileri oluşturmazlar.

Siliyer larvalardaki Hox genleri üzerinde yapılan çalışmalar, bunların sadece gelecekteki yetişkin dokularında eksprese edildiğini göstermiştir. Kademeli metamorfozlu larvalarda, Hox genleri larva gövdesinin dokularında, genellikle gövde bölgesinde, metamorfoz ile korunacak şekilde aktive edilir. Tam metamorfozlu larvalarda, Hox genleri esas olarak çocuk ilkeleri ile ifade edilir ve geçici larva dokularında yoktur. Hemikhordat türlerinin Schizocardium californicum larvaları ve Nemertea pilidium larvaları hiç Hox gen ifadesi yaşamazlar.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Hox Gene-Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 sene öncesiydi. İkinci en iyi zaman ise şimdi...”
Çin Atasözü
Geri Bildirim Gönder