Puan Ver
1
Puan Ver

Homo neanderthalensis gibi homo üst sınıfında bulunan canlıları günümüze getirebilir miyiz, getirirsek bu gelişme nasıl sonuçlar doğrurabilir?

Bunun bilimsel etik kurallarına aykırı olduğunu farkındayım fakat bunu bir düşünce deneyi olarak varsayalım.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Neandertalleri günümüze getirmemiz bugün sahip olduğumuz teknolojiyle pek mümkün gözükmüyor ama gelişmekte olan Crispr tekniğiyle genom dizilimi elimizde olan canlıları teorik olarak geri getirmenin mümkün olduğunu duymuştum.

Cripsr tekniğiyle ilgili Kurzgesagt ve Bebar Bilimin şu videolarını izlemen güzel olabilir.

Kurzgesagt- https://www.youtube.com/watch?v=jAhjPd4uNFY&t=9s

Bebar Bilim-https://www.youtube.com/watch?v=l2Mu_Zs8HB4

2.soruna gelecek olursak bununla da ilgili What If? kanalından bir video önermek istiyorum

https://www.youtube.com/watch?v=CSgkeyqRvIY

Favorilerime Ekle
1

Homo Neanderthalensis gibi canlıları günmüze getiremeyiz. Çünkü öyle bir teknolojimiz yok ve uzun sürede olmayacak. Homo Neandertal gini canlılar milyonlarca yıl önce yaşadılar ve geriye sadece fosilleri kaldı. Onları canlandırmak için bir homo Neandertal Bireyinin tüm Dna ve Gen dizilimini elimizde bulundurabilmek ve bu dizilimleri klonlamamız lazım. Bu da şuanlık mümkün değil.

Eğer canlandırabilirsek Homo Neandertal günümüze uyum sağlayamayacaktır. Kendi aralarında ürediklerinde yeni Homo Neandertal yavruları bir araya gelecek ve bu sayede sayıları çoğalacaktır. Milyonlarca yıl süren evrimleri tekrar yeni türlere evrimleşmesini sağlayacaktır. Ancak evrimleştikleri türler tam anlamıyla bizim gibi olamayabilir.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeye kuşku duyun.”
Rene Descartes
Geri Bildirim Gönder