Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
10
Puan Ver

Homo habilis neden yok oldu?

Homo habilis ve diğerleri neden yok oldu da sadece homo sapienler hayatta kaldı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Türler genel olarak doğaya sağladıkları uyum ile hayatta kalırlar. İnsan türlerini esas alarak cevap verecek olursak: Neandertaller buzul çağına uygun evrimleşmiş insan türü idi. O kıtlık durumunda yamyamlık ile yani insan eti yiyerek hayatta kaldılar. O şartlar altında bu uyumu gösteren Neandertal hayatta kalırken diğerleri zayıfladı ve yok oldu. Tam tersine bakacak olursak da buzul çağının bitmesi ile bu sefer Neandertal çevresel faktörlere uyum sağlayamamış ve ondan güçlü türler tarafından asimile edilmiş (homosapienler ile çiftleşme yolu ile) ve yok edilmiştir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Dünden Bugüne İnsan Detaylı bilgi bulmak isteyenlere
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne üzerine çalıştığınız önemli değildir; çünkü bütün bilgiler bağlantılıdır. Herhangi bir konuda çalışan, devam ederse, bilgeliğe ulaşacaktır.”
Hypatia
Geri Bildirim Gönder